Ve světě propukají epidemie cholery a vakcín je nedostatek

08.11.2022 - Stanislav Mihulka

Epidemie cholery se jen v letošním roce objevily v celkem 29 zemích světa. Nejhorší situace je na Haiti, v Malawi a v Sýrii. Problém je i v nedostatku vakcín

<p>Cholera se vyskytuje především v zemích či oblastech s nižším hygienickým standardem a nedostatečným systémem čištění odpadních vod. Epidemie cholery se vyskytují také v zemích postižených přírodní katastrofou či válečným konfliktem. <em>(foto: Pixabay, CC0)</em></p>

Cholera se vyskytuje především v zemích či oblastech s nižším hygienickým standardem a nedostatečným systémem čištění odpadních vod. Epidemie cholery se vyskytují také v zemích postižených přírodní katastrofou či válečným konfliktem. (foto: Pixabay, CC0)


Reklama

Cholera je smrtelnou ale snadno léčitelnou nemocí. Postihuje miliony lidí po celém světě. Nejčastěji se šíří v přelidněných oblastech s nevhodnými hygienickými podmínkami a nedostatkem čisté vody. Původce cholery, bakterie Vibrio cholerae způsobuje těžké průjmy a zvracení, které mohou vést k úmrtí kvůli vážné dehydrataci. Smrt může nastat i během několika hodin. Ročně se cholerou nakazí několik milionů lidí a asi 100 tisíc z nich zemře. Správná léčba přitom může snížit úmrtnost z 50 % na méně než 2 %.

Největší hrozbou při onemocnění cholerou představuje šok z prudké dehydratace, kvůli extrémnímu průjmu. Nemocné je možné léčit, relativně snadno a levně. V podstatě stačí vhodně doplňovat tekutiny a ionty, buď pitím anebo nitrožilně. Vyžaduje to ale odpovídající zázemí, prostředky a personál, což není vždy k dispozici.

Rok cholery 

Dnešní svět čelí dlouho nevídané vlně epidemií cholery. Nová ohniska se objevují v Karibiku, Africe, na Středním Východě a v Jižní Asii, tedy na místech, kde jsou s cholerou problémy dlouhodobě. Nově se toto nebezpečné onemocnění ale objevuje i tam, kde o choleře neslyšeli dlouhá desetiletí. Experti varují, že může jít jen o začátek – pokud se dají do pohybu velké skupiny lidí, například kvůli klimatu nebo válečným konfliktům, epidemií cholery může být podstatně víc.

Jak uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO) ve své tiskové zprávě, od letošního ledna lékaři zaznamenali epidemii cholery již ve znepokojivých 29 zemích světa. Je to podstatně vyšší počet než v minulých letech. Velké epidemie se odehrávají především na Haiti, v Malawi a v Sýrii, tedy vesměs chudých zemích ve velmi obtížné situaci. 

TIP: Smrt z východu: První cholerová nákaza si u nás vyžádala téměř 60 000 životů

Prudký nárůst počtu případů cholery a velký počet epidemií ve světě bohužel souvisí s nedostatkem orálních vakcín. Ty jsou vysoce efektivní při vypuknutí nákazy. Pro zabránění šíření je ale nutný rychlý zásah v postižené oblasti. Mezinárodní instituce a místní úřady v současné době musejí vakcíny přidělovat nejpotřebnějším a čelí tak obtížným rozhodnutím, jako například, do které z postižených zemí poslat vakcíny přednostně. Problém je především v tom, že vakcínu proti choleře dnes vyrábí jen málo společností. Je velmi levná, ve srovnání s vakcínami proti pandemickému koronaviru asi třináctkrát, a z její výroby není moc velký finanční zisk.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907