Ve vzorku z povrchu planetky byl poprvé nalezen organický materiál

08.03.2021 - Stanislav Mihulka

V materiálu z planetky Itokawa, který na Zemi dopravila japonská sonda Hajabusa, je voda i organická hmota

<p><strong>Japonská sonda Hayabusa představovala už při svém startu jednu z nejambicióznějších meziplanetárních výprav v historii.</strong> <em>(zdroj: JAXA)</em></p>

Japonská sonda Hayabusa představovala už při svém startu jednu z nejambicióznějších meziplanetárních výprav v historii. (zdroj: JAXA)


Reklama

V roce 2010 se na Zemi po napínavé misi vrátila japonská meziplanetární sonda Hajabusa, která se vypravila k planetce (25143) Itokawa. Obsah návratového pouzdra, které v červnu 2010 dopadlo v jižní Austrálii, nejdřív nebudil výrazné nadšení: první průzkum ukázal, že modul nepřivezl částice větší než 1 mm. Později vědci zjistili, že kapsle obsahuje asi deset drobných zrníček viditelných pouhým okem, přičemž dvě z nich byla větší než 10 mikrometrů. Teprve po několika měsících zkoumání se podařilo informace upřesnit: celkem se v pouzdře nacházelo více než 1 500 částic. Dramatická mise japonské sondy je i po více než deseti letech zdrojem zajímavých objevů.

Výzkum vzorků stále probíhá a vzhledem k jejich neuvěřitelné vědecké hodnotě, dostávají jednotlivá zrna dokonce své přezdívky. Queenie Chan z londýnské univerzity Royal Holloway a její kolegové nedávno detailně prozkoumali jedno ze zrn materiálu z povrchu Itokawy, známé jako „Amazon“.

Organická hmota z Itokawy

Badatelé v tomto zrnu objevili vodu a také organický materiál, a to v původní, nezahřáté podobě i v podobě, která prošla intenzivním zahřátím na více než 600 °C, nejspíše v důsledku dávné srážky s jiným tělesem. Tyto dvě formy organické hmoty přitom byly od sebe ve vzorku vzdálené méně než 10 mikronů, tedy tisícin milimetru. Vše nasvědčuje tomu, že se planetky jako je Itokawa vyvíjejí v čase, a že se přitom na jejich povrchu objevuje voda a organická hmota.

TIP: Dvojitý úspěch: Vzorky z Měsíce i z planetky Ryugu dorazily na Zemi

Itokawa podle starší spektrální klasifikace náleží k planetkám typu S, tedy křemičitým. Právě tomuto typu také odpovídá většina meteoritů, které jsme našli na Zemi. V hypotézách o tom, kde se na Zemi před vznikem života vzala organická hmota, se uvažuje o meteoritech z planetek typu C, které jsou bohaté na uhlík. Jak ale ukazuje tento nový objev, organickou hmotu očividně obsahují i planetky typu S.

Organická hmota z planetky (25143) ItokawaOrganická hmota z planetky (25143) Itokawa (zdroj: JAXA)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907