Ve vzorku z povrchu planetky byl poprvé nalezen organický materiál

08.03.2021 - Stanislav Mihulka

V materiálu z planetky Itokawa, který na Zemi dopravila japonská sonda Hajabusa, je voda i organická hmota

<p><strong>Japonská sonda Hayabusa představovala už při svém startu jednu z nejambicióznějších meziplanetárních výprav v historii.</strong> <em>(zdroj: JAXA)</em></p>

Japonská sonda Hayabusa představovala už při svém startu jednu z nejambicióznějších meziplanetárních výprav v historii. (zdroj: JAXA)


Reklama

V roce 2010 se na Zemi po napínavé misi vrátila japonská meziplanetární sonda Hajabusa, která se vypravila k planetce (25143) Itokawa. Obsah návratového pouzdra, které v červnu 2010 dopadlo v jižní Austrálii, nejdřív nebudil výrazné nadšení: první průzkum ukázal, že modul nepřivezl částice větší než 1 mm. Později vědci zjistili, že kapsle obsahuje asi deset drobných zrníček viditelných pouhým okem, přičemž dvě z nich byla větší než 10 mikrometrů. Teprve po několika měsících zkoumání se podařilo informace upřesnit: celkem se v pouzdře nacházelo více než 1 500 částic. Dramatická mise japonské sondy je i po více než deseti letech zdrojem zajímavých objevů.

Výzkum vzorků stále probíhá a vzhledem k jejich neuvěřitelné vědecké hodnotě, dostávají jednotlivá zrna dokonce své přezdívky. Queenie Chan z londýnské univerzity Royal Holloway a její kolegové nedávno detailně prozkoumali jedno ze zrn materiálu z povrchu Itokawy, známé jako „Amazon“.

Organická hmota z Itokawy

Badatelé v tomto zrnu objevili vodu a také organický materiál, a to v původní, nezahřáté podobě i v podobě, která prošla intenzivním zahřátím na více než 600 °C, nejspíše v důsledku dávné srážky s jiným tělesem. Tyto dvě formy organické hmoty přitom byly od sebe ve vzorku vzdálené méně než 10 mikronů, tedy tisícin milimetru. Vše nasvědčuje tomu, že se planetky jako je Itokawa vyvíjejí v čase, a že se přitom na jejich povrchu objevuje voda a organická hmota.

TIP: Dvojitý úspěch: Vzorky z Měsíce i z planetky Ryugu dorazily na Zemi

Itokawa podle starší spektrální klasifikace náleží k planetkám typu S, tedy křemičitým. Právě tomuto typu také odpovídá většina meteoritů, které jsme našli na Zemi. V hypotézách o tom, kde se na Zemi před vznikem života vzala organická hmota, se uvažuje o meteoritech z planetek typu C, které jsou bohaté na uhlík. Jak ale ukazuje tento nový objev, organickou hmotu očividně obsahují i planetky typu S.

Organická hmota z planetky (25143) ItokawaOrganická hmota z planetky (25143) Itokawa (zdroj: JAXA)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zlatá mísa z Ebreichsdorfu.

Věda
Zajímavosti

Krabí mlhovina (vpravo) představuje zřejmě nejslavnější pozůstatek supernovy (SN 1054). Její explozi zaznamenali čínští hvězdáři v roce 1054. Vlevo dole pozůstatek Tychonovy supernovy (SN 1572), jež byla jako jedna z mála viditelná pouhýma očima. Vlevo nahoře Cassiopea A, nejjasnější zbytek po supernově (v radiovém oboru). Světlo z výbuchu k nám dorazilo zřejmě před 350 lety.

Vesmír

Před zpozorováním odstřelovačem chrání prostor pohybu i prostá maskovací síť. Na snímku americký voják v Koreji, 1952.

Válka

Marii Terezii na dobru poddaných nezáleželo tak, jak se traduje. Důležitější byl stabilní stát.

Historie

Krom případu Kathleen Grundyové vyšetřovala policie také úmrtí 27 dalších pacientů Harolda Shipmana, z nichž někteří také „změnili“ závěť v lékařův prospěch.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907