Reklama


Ve znaku zeleného kopyta: Léčivé i smrtelně nebezpečné kopytníky

23.04.2018 - Pavel Sekerka

Rod kopytníků není českým botanikům neznámý. Málokdo ovšem ví, že se jedná o poměrně početný a různorodý rod s více jak 90 popsanými druhy, které se vyskytují na všech kontinentech severní polokoule

Kopytníky jsou většinou rostliny mírného pásma, ale některé druhy v jihovýchodní Asii zasahují i do tropů. Nejvíce druhů roste v Japonsku (přes 30) a na jihovýchodě USA v Apalačském pohoří (10).

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru. První záznamy o použití a pěstování kopytníků jako léčivých rostlin pocházejí z Japonska (6. století) a z Evropy (9. století). Jejich léčivý účinek byl ale pravděpodobně znám ještě dřív. Ve středověku měl kopytník široké použití – čerstvý oddenek byl nejúčinnější známé dávidlo, užíval se i jako diuretikum, diaforetikum, proti nachlazení a zimnici.

TIP: Krása plující na hladině aneb Náročné splývání vodních rostlin

Některé druhy slouží v malém množství i jako aromatický povzbuzující prostředek, tonikum či proti nadýmání. Větší množství má však dráždivé účinky, může ochromit cévy i centrální nervový systém a dokonce způsobit smrt.

Slovníček

  • oddenek – zásobní část, často výběžek kořene, v níž rostlina přezimuje
  • diuretikum – močopudný prostředek
  • diaforetický – potopudný prostředek
  • analgetický – prostředek proti bolesti
<p>Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.</p>

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

<h3>Kopytník evropský (<em>Asarum europaeum</em>)</h3><p>Jediný evropský druh kopytníku, který je běžný i v našich lesích. Nejspíše již ve starověku byl používán jako léčivá rostlina, ale v současném bylinkářství má jen malé využití. <strong>Silice zvaná asaron je dávidlo, jenž způsobuje uvolňování hlenu. V malém množství se používá při léčbě zažívacího traktu a zánětů dýchacích cest.</strong></p><p><strong>Listy:</strong> stálezelené</p><p><strong>Rozšíření:</strong> Od střední Francie po střední Itálii, Balkán, severní Turecko, Kavkaz až po západní Sibiř. Na sever zasahuje do jižní Skandinávie. Na Britských ostrovech neroste.</p><p><strong>Ekologie:</strong> hojně v listnatých, vzácněji i jehličnatých lesích</p><p>Listy jsou kožovité, lesklé a mají okrouhlý ledvinovitý tvar. Dlouhý řapík vyrůstá z plazivých oddenků. Květy se objevují brzy na jaře nízko nad zemí mezi listy. Mají zvonkovitý tvar se třemi dovnitř zahnutými cípy. Uvnitř jsou červenohnědé, vně zelenavé. Květy i květní stopky jsou chlupaté.</p>

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Jediný evropský druh kopytníku, který je běžný i v našich lesích. Nejspíše již ve starověku byl používán jako léčivá rostlina, ale v současném bylinkářství má jen malé využití. Silice zvaná asaron je dávidlo, jenž způsobuje uvolňování hlenu. V malém množství se používá při léčbě zažívacího traktu a zánětů dýchacích cest.

Listy: stálezelené

Rozšíření: Od střední Francie po střední Itálii, Balkán, severní Turecko, Kavkaz až po západní Sibiř. Na sever zasahuje do jižní Skandinávie. Na Britských ostrovech neroste.

Ekologie: hojně v listnatých, vzácněji i jehličnatých lesích

Listy jsou kožovité, lesklé a mají okrouhlý ledvinovitý tvar. Dlouhý řapík vyrůstá z plazivých oddenků. Květy se objevují brzy na jaře nízko nad zemí mezi listy. Mají zvonkovitý tvar se třemi dovnitř zahnutými cípy. Uvnitř jsou červenohnědé, vně zelenavé. Květy i květní stopky jsou chlupaté.

<h3>Kopytník ocasatý (<em>Asarum caudatum</em>)</h3><p>Občas se pěstuje i u nás jako hajní rostlina pro stinné partie zahrad. <strong>Oddenky se používají jako náhrada zázvoru a pepře. Nejchutnější jsou na podzim, kdy se oddenky sklízí a suší.</strong> Droga má mírně projímavý účinek, zlepšuje chuť k jídlu a působí jako tonikum. Má také analgetické a antirevmatické účinky. Listy se používaly pro ochucení čaje. </p><p><strong>Velikost:</strong> plazivá rostlina</p><p><strong>Listy:</strong> stálezelené</p><p><strong>Rozšíření:</strong> západ Severní Ameriky v Kalifornii a okolních státech, na sever zasahuje až do Kanady</p><p><strong>Ekologie:</strong> lesy, skalnaté svahy</p><p>Vytváří husté, půdu kryjící koberce. Podobá se kopytníku evropskému, jen je celkově větší. Jeho květy jsou velké, fialové s dlouhými plnými cípy.</p>

Kopytník ocasatý (Asarum caudatum)

Občas se pěstuje i u nás jako hajní rostlina pro stinné partie zahrad. Oddenky se používají jako náhrada zázvoru a pepře. Nejchutnější jsou na podzim, kdy se oddenky sklízí a suší. Droga má mírně projímavý účinek, zlepšuje chuť k jídlu a působí jako tonikum. Má také analgetické a antirevmatické účinky. Listy se používaly pro ochucení čaje. 

Velikost: plazivá rostlina

Listy: stálezelené

Rozšíření: západ Severní Ameriky v Kalifornii a okolních státech, na sever zasahuje až do Kanady

Ekologie: lesy, skalnaté svahy

Vytváří husté, půdu kryjící koberce. Podobá se kopytníku evropskému, jen je celkově větší. Jeho květy jsou velké, fialové s dlouhými plnými cípy.

<h3>Kopytník kanadský (<em>Asarum canadense</em>)</h3><p>Sušené oddenky jsou mírně jedovaté, ale i tak byly požívány jako koření. V Americe se proto rostlině říká divoký zázvor. Z oddenku se také získává silice. Kopytník kanadský měl nezastupitelné místo v domorodé medicíně. Používal se nejen k léčení zažívacích potíží, ale pro potírání celé řady infekčních chorob, například tyfu nebo tuberkulózy.</p><p><strong>Listy:</strong> opadavé</p><p><strong>Rozšíření:</strong> střední a východní část Severní Ameriky</p><p><strong>Ekologie:</strong> listnaté lesy</p><p><strong>Status:</strong> chráněný ve státě Maine</p><p>Od kopytníku evropského se liší bylinnými listy, které vyrůstají z podzemního oddenku. Porost je řidší, nevytváří koberce. Hnědé květy jsou drobné a nenápadné.</p>

Kopytník kanadský (Asarum canadense)

Sušené oddenky jsou mírně jedovaté, ale i tak byly požívány jako koření. V Americe se proto rostlině říká divoký zázvor. Z oddenku se také získává silice. Kopytník kanadský měl nezastupitelné místo v domorodé medicíně. Používal se nejen k léčení zažívacích potíží, ale pro potírání celé řady infekčních chorob, například tyfu nebo tuberkulózy.

Listy: opadavé

Rozšíření: střední a východní část Severní Ameriky

Ekologie: listnaté lesy

Status: chráněný ve státě Maine

Od kopytníku evropského se liší bylinnými listy, které vyrůstají z podzemního oddenku. Porost je řidší, nevytváří koberce. Hnědé květy jsou drobné a nenápadné.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neodmyslitelnou součást sanfranciského koloritu tvoří tramvaje, tažené vpřed lany pod vozovkou.

Cestování

Na tomto snímku je výborně patrný charakteristický dlouhý, štíhlý krk, který se podobá velbloudímu

Příroda

Zařízení pro tvorbu umělé gravitace podle návrhu z roku 2004

Vesmír

Mocný císař Aurangzéb sedící na zlatém trům

Historie

Jasně modrý vodíkový vlak Coradia iLint

Věda

Japonský lehký tank Typ 95 Ha-Go, jenž se dochoval v jedno z amerických muzeí

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907