Ve znaku zeleného kopyta: Léčivé i smrtelně nebezpečné kopytníky

23.04.2018 - Pavel Sekerka

Rod kopytníků není českým botanikům neznámý. Málokdo ovšem ví, že se jedná o poměrně početný a různorodý rod s více jak 90 popsanými druhy, které se vyskytují na všech kontinentech severní polokoule

Kopytníky jsou většinou rostliny mírného pásma, ale některé druhy v jihovýchodní Asii zasahují i do tropů. Nejvíce druhů roste v Japonsku (přes 30) a na jihovýchodě USA v Apalačském pohoří (10).

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru. První záznamy o použití a pěstování kopytníků jako léčivých rostlin pocházejí z Japonska (6. století) a z Evropy (9. století). Jejich léčivý účinek byl ale pravděpodobně znám ještě dřív. Ve středověku měl kopytník široké použití – čerstvý oddenek byl nejúčinnější známé dávidlo, užíval se i jako diuretikum, diaforetikum, proti nachlazení a zimnici.

TIP: Krása plující na hladině aneb Náročné splývání vodních rostlin

Některé druhy slouží v malém množství i jako aromatický povzbuzující prostředek, tonikum či proti nadýmání. Větší množství má však dráždivé účinky, může ochromit cévy i centrální nervový systém a dokonce způsobit smrt.

Slovníček

  • oddenek – zásobní část, často výběžek kořene, v níž rostlina přezimuje
  • diuretikum – močopudný prostředek
  • diaforetický – potopudný prostředek
  • analgetický – prostředek proti bolesti
<p>Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.</p>

Kopytníky patří mezi nejproslulejší léčiva středověku. Celá rostlina kořeněně voní a její chuť se podobá pepři či zázvoru.

<h3>Kopytník evropský (<em>Asarum europaeum</em>)</h3><p>Jediný evropský druh kopytníku, který je běžný i v našich lesích. Nejspíše již ve starověku byl používán jako léčivá rostlina, ale v současném bylinkářství má jen malé využití. <strong>Silice zvaná asaron je dávidlo, jenž způsobuje uvolňování hlenu. V malém množství se používá při léčbě zažívacího traktu a zánětů dýchacích cest.</strong></p><p><strong>Listy:</strong> stálezelené</p><p><strong>Rozšíření:</strong> Od střední Francie po střední Itálii, Balkán, severní Turecko, Kavkaz až po západní Sibiř. Na sever zasahuje do jižní Skandinávie. Na Britských ostrovech neroste.</p><p><strong>Ekologie:</strong> hojně v listnatých, vzácněji i jehličnatých lesích</p><p>Listy jsou kožovité, lesklé a mají okrouhlý ledvinovitý tvar. Dlouhý řapík vyrůstá z plazivých oddenků. Květy se objevují brzy na jaře nízko nad zemí mezi listy. Mají zvonkovitý tvar se třemi dovnitř zahnutými cípy. Uvnitř jsou červenohnědé, vně zelenavé. Květy i květní stopky jsou chlupaté.</p>

Kopytník evropský (Asarum europaeum)

Jediný evropský druh kopytníku, který je běžný i v našich lesích. Nejspíše již ve starověku byl používán jako léčivá rostlina, ale v současném bylinkářství má jen malé využití. Silice zvaná asaron je dávidlo, jenž způsobuje uvolňování hlenu. V malém množství se používá při léčbě zažívacího traktu a zánětů dýchacích cest.

Listy: stálezelené

Rozšíření: Od střední Francie po střední Itálii, Balkán, severní Turecko, Kavkaz až po západní Sibiř. Na sever zasahuje do jižní Skandinávie. Na Britských ostrovech neroste.

Ekologie: hojně v listnatých, vzácněji i jehličnatých lesích

Listy jsou kožovité, lesklé a mají okrouhlý ledvinovitý tvar. Dlouhý řapík vyrůstá z plazivých oddenků. Květy se objevují brzy na jaře nízko nad zemí mezi listy. Mají zvonkovitý tvar se třemi dovnitř zahnutými cípy. Uvnitř jsou červenohnědé, vně zelenavé. Květy i květní stopky jsou chlupaté.

<h3>Kopytník ocasatý (<em>Asarum caudatum</em>)</h3><p>Občas se pěstuje i u nás jako hajní rostlina pro stinné partie zahrad. <strong>Oddenky se používají jako náhrada zázvoru a pepře. Nejchutnější jsou na podzim, kdy se oddenky sklízí a suší.</strong> Droga má mírně projímavý účinek, zlepšuje chuť k jídlu a působí jako tonikum. Má také analgetické a antirevmatické účinky. Listy se používaly pro ochucení čaje. </p><p><strong>Velikost:</strong> plazivá rostlina</p><p><strong>Listy:</strong> stálezelené</p><p><strong>Rozšíření:</strong> západ Severní Ameriky v Kalifornii a okolních státech, na sever zasahuje až do Kanady</p><p><strong>Ekologie:</strong> lesy, skalnaté svahy</p><p>Vytváří husté, půdu kryjící koberce. Podobá se kopytníku evropskému, jen je celkově větší. Jeho květy jsou velké, fialové s dlouhými plnými cípy.</p>

Kopytník ocasatý (Asarum caudatum)

Občas se pěstuje i u nás jako hajní rostlina pro stinné partie zahrad. Oddenky se používají jako náhrada zázvoru a pepře. Nejchutnější jsou na podzim, kdy se oddenky sklízí a suší. Droga má mírně projímavý účinek, zlepšuje chuť k jídlu a působí jako tonikum. Má také analgetické a antirevmatické účinky. Listy se používaly pro ochucení čaje. 

Velikost: plazivá rostlina

Listy: stálezelené

Rozšíření: západ Severní Ameriky v Kalifornii a okolních státech, na sever zasahuje až do Kanady

Ekologie: lesy, skalnaté svahy

Vytváří husté, půdu kryjící koberce. Podobá se kopytníku evropskému, jen je celkově větší. Jeho květy jsou velké, fialové s dlouhými plnými cípy.

<h3>Kopytník kanadský (<em>Asarum canadense</em>)</h3><p>Sušené oddenky jsou mírně jedovaté, ale i tak byly požívány jako koření. V Americe se proto rostlině říká divoký zázvor. Z oddenku se také získává silice. Kopytník kanadský měl nezastupitelné místo v domorodé medicíně. Používal se nejen k léčení zažívacích potíží, ale pro potírání celé řady infekčních chorob, například tyfu nebo tuberkulózy.</p><p><strong>Listy:</strong> opadavé</p><p><strong>Rozšíření:</strong> střední a východní část Severní Ameriky</p><p><strong>Ekologie:</strong> listnaté lesy</p><p><strong>Status:</strong> chráněný ve státě Maine</p><p>Od kopytníku evropského se liší bylinnými listy, které vyrůstají z podzemního oddenku. Porost je řidší, nevytváří koberce. Hnědé květy jsou drobné a nenápadné.</p>

Kopytník kanadský (Asarum canadense)

Sušené oddenky jsou mírně jedovaté, ale i tak byly požívány jako koření. V Americe se proto rostlině říká divoký zázvor. Z oddenku se také získává silice. Kopytník kanadský měl nezastupitelné místo v domorodé medicíně. Používal se nejen k léčení zažívacích potíží, ale pro potírání celé řady infekčních chorob, například tyfu nebo tuberkulózy.

Listy: opadavé

Rozšíření: střední a východní část Severní Ameriky

Ekologie: listnaté lesy

Status: chráněný ve státě Maine

Od kopytníku evropského se liší bylinnými listy, které vyrůstají z podzemního oddenku. Porost je řidší, nevytváří koberce. Hnědé květy jsou drobné a nenápadné.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: David VojtušDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907