Ve znamení husitského vítězství: Byla svedena bitva u Sudoměře

- Redakce 100+1 historie

<p>Ukázka bitvy u Sudoměře v podání skupiny historického šermu.</p>

Ukázka bitvy u Sudoměře v podání skupiny historického šermu.

25 . 3 . 1420

Reklama

V březnových dnech roku 1420 se husité přemísťovali z Plzně do nově vznikajícího hradiště na hoře Tábor. Když ale míjeli Strakonice, doslechli se o nich tamní johanité, kteří se jali nepřítele pronásledovat. Ke střetu, v němž se projevila mistrovská taktika Jana Žižky, došlo 25. března 1420.

TIP: Obrana za vozovou hradbou: Mistrovská taktika Jana Žižky

Když se k Žižkovi dostaly zprávy o blížícím se útoku, rozhodl se využít kvalit, které terén okolo Sudoměře nabízel. Zvolil výhodné postavení na malé vyvýšenině, k níž byl přístup pouze přes úzkou šíji mezi rybníky Markovcem a Škaredým. Muži mezitím srazili selské vozy v pevnou hradbu, za kterou se ukryli ženy s dětmi a střelci s kušemi. Odtud sledovali, jak se k nim blíží dva zástupy, které tvořili strakoničtí rytíři a katoličtí šlechtici přezdívaní „železní páni“. Početní výhoda ale nebyla spojeným vojskům nic platná. Byli to husité, kdo si připsal na vrub vítězství.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907