Ve znamení husitského vítězství: Byla svedena bitva u Sudoměře

- Redakce 100+1 historie

25 . 3 . 1420

Reklama

V březnových dnech roku 1420 se husité přemísťovali z Plzně do nově vznikajícího hradiště na hoře Tábor. Když ale míjeli Strakonice, doslechli se o nich tamní johanité, kteří se jali nepřítele pronásledovat. Ke střetu, v němž se projevila mistrovská taktika Jana Žižky, došlo 25. března 1420.

TIP: Obrana za vozovou hradbou: Mistrovská taktika Jana Žižky

Když se k Žižkovi dostaly zprávy o blížícím se útoku, rozhodl se využít kvalit, které terén okolo Sudoměře nabízel. Zvolil výhodné postavení na malé vyvýšenině, k níž byl přístup pouze přes úzkou šíji mezi rybníky Markovcem a Škaredým. Muži mezitím srazili selské vozy v pevnou hradbu, za kterou se ukryli ženy s dětmi a střelci s kušemi. Odtud sledovali, jak se k nim blíží dva zástupy, které tvořili strakoničtí rytíři a katoličtí šlechtici přezdívaní „železní páni“. Početní výhoda ale nebyla spojeným vojskům nic platná. Byli to husité, kdo si připsal na vrub vítězství.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lebka dítěte hominida Homo antecessor.

Věda

K chrámu Proroka Eliáše se sbíhají hlavní ulice historického centra Jaroslavle. Centrum města je od roku 2005 součástí seznamu kulturního dědictví UNESCO.

Zajímavosti
Zajímavosti

Šest cubesatových jednotek vytvoří formaci na ploše o velikosti zhruba 10 kilometrů. Společně mají pracovat jako velký a výkonný radioteleskop.

Vesmír

Přes neohrabanost a poruchovost dokázaly francouzské tanky pěchotu podpořit, ale spíše než jejich vlastní kvalita k tomu přispívalo promyšlené nasazení.

Válka

Rohy samců jsou výrazně delší a masivnější.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907