Ve znamení husitského vítězství: Byla svedena bitva u Sudoměře

Bitva u Sudoměře -<p>Bitva u Sudoměře</p>
Bitva u Sudoměře -

Bitva u Sudoměře

25 . 3 . 1420

Reklama

V březnových dnech roku 1420 se husité přemísťovali z Plzně do nově vznikajícího hradiště na hoře Tábor. Když ale míjeli Strakonice, doslechli se o nich tamní johanité, kteří se jali nepřítele pronásledovat. Ke střetu, v němž se projevila mistrovská taktika Jana Žižky, došlo 25. března 1420.

Když se k Žižkovi dostaly zprávy o blížícím se útoku, rozhodl se využít kvalit, které terén okolo Sudoměře nabízel. Zvolil výhodné postavení na malé vyvýšenině, k níž byl přístup pouze přes úzkou šíji mezi rybníky Markovcem a Škaredým. Muži mezitím srazili selské vozy v pevnou hradbu, za kterou se ukryli ženy s dětmi a střelci s kušemi. Odtud sledovali, jak se k nim blíží dva zástupy, které tvořili strakoničtí rytíři a katoličtí šlechtici přezdívaní „železní páni“. Početní výhoda ale nebyla spojeným vojskům nic platná. Byli to husité, kdo si připsal na vrub vítězství.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kenroku-en pochází z počátku 17. století a představuje nádhernou ukázku japonského zahradnického umění.

Zajímavosti

Crannog na jezeře Loch Langabhat ve Skotsku.

Věda

Patrolování na řekách patřilo k nejběžnější práci. Blokování zásobní infrastruktury kopáčů zpomalilo těžařské práce na sitech a zásobovači museli začít dopravovat zboží po souši

Příroda

Snímek loga Hvězdné flotila pořídila americká sonda Mars Reconnaissance Orbiter, která již téměř 14 let přináší fascinující detailní snímky povrchu rudé planety.

Vesmír

V Japonsku lze s drony létat jen za střízliva

Revue

Pumapunku představuje jednu ze čtyř staveb, jejichž ruiny po sobě zanechala civilizace Tiwanaku.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907