Věda je krásná: Fascinující světy pod mikroskopem

07.12.2019 - Věda je krásná

Soutěž Věda je krásná si klade za úkol zprostředkovat nejširší veřejnosti mnohdy netušenou krásu a estetiku, na kterou přírodovědci narazí při svém seriózním bádání. Soutěž se zrodila na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a 1. kolo se uskutečnilo již v roce 2009

Více o soutěži na stránkách vedajekrasna.cz. Další galerie z této soutěže najdete ZDE.

<h3>Hadice na mořské houbě</h3><p>Hadice <em>(Ophiuroidea)</em> patří mezi ostnokožce <em>(Echinodermata)</em>. Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.</p>

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

<h3>Ananas</h3><p>Květenství ananasu, obrázek složen z optických řezů.</p>

Ananas

Květenství ananasu, obrázek složen z optických řezů.

<h3>Neodolatelné sousto</h3><p>Na obrázku je část dužiny plodu druhu <em>Citrus grandis</em> neboli pomelo. Plodem citrusů je zvláštní typ bobule zvaný hesperidium. Dužinu tvoří velké vřetenovité buňky vznikající z vnitřní pokožky oplodí.</p>

Neodolatelné sousto

Na obrázku je část dužiny plodu druhu Citrus grandis neboli pomelo. Plodem citrusů je zvláštní typ bobule zvaný hesperidium. Dužinu tvoří velké vřetenovité buňky vznikající z vnitřní pokožky oplodí.

Reklama

  • Zdroj textu:

    časopis Příroda

  • Zdroj fotografií: Věda je krásnáDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907