Hluboký pramen: Vědci „objevili“ vodu tisíc kilometrů pod povrchem Země

21.01.2017 - Vilém Koubek

Drobný kaz v nalezeném diamantu nasměroval vědce k „objevu“ nejhlubšího známého zdroje vody na Zemi

Rekordní pramen -<p>Drahokam s molekulami vody pochází z hloubky okolo 1000 kilometrů, což je zhruba třetina vzdálenosti od povrchu k zemskému jádru.</p>
Rekordní pramen -

Drahokam s molekulami vody pochází z hloubky okolo 1000 kilometrů, což je zhruba třetina vzdálenosti od povrchu k zemskému jádru.


Reklama

Ve struktuře diamantu, který vyplavila brazilská řeka São Luíz, objevili vědci z Northwestern University hydroxylové ionty, jež musely do drahokamu při jeho vzniku před 90 miliony lety proniknout z molekul vody.

V nerostu odborníci dále našli kaz se stopami hliníku, titanu a dalších kovů, na jejichž základě pak bylo možné přibližně určit, jak hluboko pod povrchem došlo ke zformování diamantu, a tedy i ke kontaktu s vodou. Výsledný odhad zněl „zhruba 1 000 km“, a drahokam tak představuje první známý důkaz výskytu životodárné tekutiny i takto hluboko ve spodních vrstvách zemského pláště.

  • Zdroj textu:

    newscientist.com

  • Zdroj fotografií: Northwestern University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907