Vědci pátrají po extrémně hladkých „skořápkových planetách“: Mají již tři možné kandidáty

30.11.2021 - Stanislav Mihulka

Vědci pátrají po zvláštních exoplanetách s extrémně hladkým povrchem. Mělo by se jednat o relativně malé a staré světy, značně vzdálené od svých mateřských hvězd s křehkou a nezvykle tenkou litosférou


Reklama

Za posledních 25 let astronomové objevili více než 4 500 exoplanet – často podivuhodných světů, kroužících kolem jiných hvězd, než je Slunce. Mnohé z těchto světů se velmi liší od těch, které známe ze Sluneční soustavy. Nově by na tento seznam mohly přibýt i (zatím hypotetické) bizarní kamenné planety, kterým odborníci přezdívají „skořápkové planety“ (eggshell planets). Přestože jde zatím o hypotetické objekty, badatelé již znají trojici možných kandidátů.

Podle vědců by mohlo jít o malé a staré světy, značně vzdálené od svých mateřských hvězd. Za jistých specifických podmínek by takové planety mohly mít křehkou litosféru, jejíž tloušťka by mohla být silná jen několik málo kilometrů. Na Zemi přitom tloušťka litosféry, pevného obalu planety, tvořeného kůrou a svrchním pláštěm, činí zhruba 70 až 100 kilometrů. Taková planeta by do jisté míry připomínala vajíčko (odtud označení „skořápková planeta“).

Planetární vajíčka

Podle planetárního vědce Paula Byrneho z americké Washingtonské univerzity v St. Louis, který na možnou existenci těchto planet upozornil, by tenká vnější skořápka zřejmě vylučovala, aby na těchto planetách existovaly hory. Slabá slupka by je jednoduše neunesla. Také by na nich nejspíš nemohla fungovat desková tektonika, díky které máme hory na Zemi. „Skořápkové planety“ by proto měly velmi hladký povrch, připomínající povrch vejce.

Absence deskové tektoniky by podle Byrneho také mohla značit, že na těchto planetách by zřejmě nemohl existovat život, jak ho známe ze Země. „Desková tektonika pomáhá regulovat teplotu Země a pomáhá tím i udržovat relativně příjemné teploty na jejím povrchu,“ řekl Byrne. „Nelze s jistotou říct, zda je desková tektonika pro obyvatelnost a existenci života nutností, rozhodně ale obojímu přispívá“. 

TIP: Část exoplanet v Mléčné dráze zřejmě tvoří diamant s příměsí křemene

Že nejde o plané teoretizování, ukazují nedávné průzkumy, které odhalily hned tři světy, které by do Byrneho modelů zapadaly. Pokud časem s pokročilými přístroji dohlédneme na jejich povrch, s velkou pravděpodobností uvidíme krajinu podobnou Venuši, kde se rozlévají velké plochy lávy a zároveň tam neexistují vyšší hory.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907