Vědci pojmenovali vraždící parazitickou hlístici po slavném herci

24.01.2022 - Stanislav Mihulka

Nově objevená hlístice dokáže paralyzovat ústní ústrojů sklípkanů a odsoudí je k pomalé smrti. Své jméno získala po slavném americkém herci


Reklama

Na světě žije ohromný počet druhů hlístic. Známe jich okolo 25 tisíc, ale zřejmě jich existuje daleko více. Přesto víme jen o dvou druzích, které infikují sklípkany. Druhý z těchto druhů známe díky týmu odborníků, které vedl Adler Dillman z kalifornské Riversidské univerzity.

Hlístice, která dostala jméno Tarantobelus jeffdanielsi, napadá ústní ústrojí sklípkanů a paralyzuje ho. Kromě toho mění i chování svého hostitele. Požírá hlavně bakterie sklípkana, který kvůli tomu nemůže jíst, až nakonec zemře hlady. Vzhledem k tomu, že sklípkani vydrží značnou dobu bez potravy, jde o velmi dlouhé umírání. Některé druhy (pokud mají přístup k vodě) mohou vydržet bez jídla až dva roky.

Danielsova hlístice

Nezvyklé druhové jméno hlístice je poctou americkému herci Jeffu Danielsovi. Autoři objevu jsou fanoušci filmu Arachnofobie z roku 1990, v němž právě Jeff Daniels hraje jednu z hlavních rolí. Slavný herec, který si zahrál například ve filmu o Stevu Jobsovi, komedii Blbý a blbější nebo v rodinném snímku 101 dalmatinů, byl z ocenění nejprve v rozpacích. A není divu – kdo by také chtěl, aby bylo jeho jméno spojováno s vraždící parazitickou hlísticí? Po vysvětlení motivace vědců ale „svou“ hlístici přijal a je na ni prý náležitě pyšný.

TIP: Budeme si léčit bolest jedem jihoamerických sklípkanů zubatých?

K objevu hlístice Tarantobelus jeffdanielsi došlo v září 2019, kdy parazitologa a odborníka na hlístice Adlera Dillmana kontaktoval chovatel sklípkanů. Potřeboval pomoc se záhadnou infekcí, která mu ohrožovala chovy. Dillman ihned rozpoznal infekci hlísticemi. Výzkum pozoruhodného parazita bude pokračovat. Vědci chtějí prostudovat jeho život, především to, jakým způsobem mění chování pavouka. Také by rádi zjistili, jak takovou infekci léčit, nebo jak jí předcházet.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UCR

  • Zdroj fotografií:

    © Warner Bros.

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ivanov byl rozhodnutý oplodnit ženy šimpanzím spermatem bez toho, že by jim prozradil, oč jde.

Zajímavosti

Kavachi je jednou z nejaktivnějších podvodních sopek Tichého oceánu.

Věda
Historie

Sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina IC 2118 ze souhvězdí Oriona, zcela pochopitelně známější pod názvem Hlava čarodějnice, září především odraženým světlem hvězdy Rigel, kterou upřeně „sleduje“.

Vesmír

Srovnání velikostí sovětských obrněnců v památníku v pevnosti Brest. Zleva SU-100, T-44, T-34/85 a ISU-152.

Válka

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907