Vědci potvrzují: Placebo funguje, i když lidé vědí, že dostávají placebo

14.08.2020 - Stanislav Mihulka

Studie amerických vědců potvrzuje pozitivní efekt podání placeba. Funguje dokonce i případech, kdy pacienti vědí, že dostávají placebo

<p>Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.</p>

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.


Reklama

Placebo, tedy přípravky, které vypadají jako léky, ale přitom neobsahují žádné aktivní látky, jsou již dlouho používané v experimentální i v klasické léčbě. Dlouho se ale nejen mezi odborníky vedly spory, zda podání placeba přináší měřitelný pozitivní efekt. Postupně ale vychází najevo, že placebo funguje vlastně poměrně často.

Nezbytný podvod i čestný přístup

Badatelé americké Michigan State University nedávno v experimentech potvrdili, že „efekt placeba“ je ještě hlubší, než jsme si donedávna mysleli. Ukazuje se totiž, že placebo funguje, i když pacienti, kteří jej užívají, vědí, že jde o placebo.

Psycholog Jason Moser a jeho kolegové věří, že toho bude možné využít v léčbě řady pacientů. Podle jejich výsledků placebo skutečně ulevuje pacientům od mnoha klinických i psychických obtíží, a to i v případech, kdy pacienti vědí, že dostávají placebo.

TIP: Britský verdikt: Akupunktura není pro léčbu zad lepší než placebo

Zhruba do poloviny 20. století lékaři běžně podávali placebo bez vědomí pacientů. Tehdy se tomu říkalo „nezbytný podvod“. Dnes se začíná prosazovat „čestné placebo“, o němž pacienti vše vědí. Taková léčba je z dnešního pohledu etická a jak ukazuje výzkum Mosera s jeho kolegy i dalších vědeckých týmů, smysl rozhodně má.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Připojování rakety Pegasus XL se satelitem TacRL-2 k mateřskému letounu Lockheed L-1011 TriStar „Stargazer“.

Vesmír

Nad hlavním městem San Salvador se tyčí vulkán stejného jména (vlevo). Jeho energie má posloužit pro těžbu bitcoinů.

Věda
Historie

Tento hummel vyřadila spojenecká vojska v Normandii.

Válka

Nový výzkum odhalil nečekaně vysokou míru násilí, která mohla vypuknout, přinejmenším za určitých okolností, v době kamenné.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907