Vědci potvrzují: Placebo funguje, i když lidé vědí, že dostávají placebo

14.08.2020 - Stanislav Mihulka

Studie amerických vědců potvrzuje pozitivní efekt podání placeba. Funguje dokonce i případech, kdy pacienti vědí, že dostávají placebo

<p>Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.</p>

Placebo je účinné a má smysl ho používat v léčbě, ukázala to studie amerických vědců.


Reklama

Placebo, tedy přípravky, které vypadají jako léky, ale přitom neobsahují žádné aktivní látky, jsou již dlouho používané v experimentální i v klasické léčbě. Dlouho se ale nejen mezi odborníky vedly spory, zda podání placeba přináší měřitelný pozitivní efekt. Postupně ale vychází najevo, že placebo funguje vlastně poměrně často.

Nezbytný podvod i čestný přístup

Badatelé americké Michigan State University nedávno v experimentech potvrdili, že „efekt placeba“ je ještě hlubší, než jsme si donedávna mysleli. Ukazuje se totiž, že placebo funguje, i když pacienti, kteří jej užívají, vědí, že jde o placebo.

Psycholog Jason Moser a jeho kolegové věří, že toho bude možné využít v léčbě řady pacientů. Podle jejich výsledků placebo skutečně ulevuje pacientům od mnoha klinických i psychických obtíží, a to i v případech, kdy pacienti vědí, že dostávají placebo.

TIP: Britský verdikt: Akupunktura není pro léčbu zad lepší než placebo

Zhruba do poloviny 20. století lékaři běžně podávali placebo bez vědomí pacientů. Tehdy se tomu říkalo „nezbytný podvod“. Dnes se začíná prosazovat „čestné placebo“, o němž pacienti vše vědí. Taková léčba je z dnešního pohledu etická a jak ukazuje výzkum Mosera s jeho kolegy i dalších vědeckých týmů, smysl rozhodně má.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vražda knížete Václava, kterou v představách Matyáše Hutského spáchal o půlnoci sám Boleslav, iluminace z 2. poloviny 16. století.

Historie

Opečený ultrahorký neptun LTT 9779b je zřejmě zbytkem mnohem většího plynného obra.

Vesmír

Krmící se antilopa žirafí bývá častým terčem útoků lvů, gepardů, levhartů a šakalů.

Příroda
Zajímavosti

Spinosaurus aegyptiacus (přezdívaný Trnitý ještěr) žil na území dnešní severní Afriky v křídových obdobích před asi 112 až 94 miliony let.

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907