Záhadná hvězda KIC 8462852: Hejno komet, nebo mimozemšťané? Vědci pátrají dál

01.11.2016 - Stanislav Mihulka

Radioteleskop asi nenajde žádné vzkazy od mimozemšťanů, i tak se ale můžeme leccos dozvědět

Teleskop Green Bank -<p>Radioteleskop Green Bank prozkoumá zajímavou hvězdu</p>
Teleskop Green Bank -

Radioteleskop Green Bank prozkoumá zajímavou hvězdu


Reklama

Hvězda KIC 8462852, u které pozorujeme zatím nevysvětlitelné pohasínání, stále dráždí veřejnost i odborníky. Teď se na ni zaměřil i známý radioteleskop Green Bank v Západní Virginii, který využívají i vědci ze SETI k hledání mimozemských civilizací.

Badatelé se s pomocí radioteleskopu snaží z oblasti této hvězdy zachytit podezřelé rádiové signály, které by mohly být stopou po cizích civilizacích. Tento výzkum je součástí nedávno spuštěného projektu Breakthrough Listen, který financuje vědec a velký investor do internetových společností Yuri Milner.

Badatelé během příštích dvou měsíců plánují s teleskopem Green Bank celkem 3 osmihodinová pozorování, během nichž získají úctyhodných 1 milion gigabajtů (1 petabajt) dat, pokrývajících přes 100 milionů rádiových frekvencí.

TIP: Žádné dílo mimozemšťanů: Blikající hvězdu patrně zastínilo hejno komet

Vědecký tým ve skutečnosti neočekává, že objeví nějaké vzkazy od mimozemšťanů. Hvězda KIC 8462852 je ale mediálně i vědecky velmi zajímavý objekt, tak proč toho nevyužít?

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Berkeley SETI Research Center

  • Zdroj fotografií: eawortman / Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907