Kolika let se může člověk dožít, pokud odstraníme všechny možné vnější vlivy a prozkoumáme potenciál lidského těla? Touto otázkou se nedávno zabývali odborníci ze Singapuru
Vědci důmyslným způsobem využili krevní testy a s jejich pomocí určili, jakého stáří je alespoň teoreticky možné dosáhnout. Z různých charakteristik lidského těla a jejich vztahu ke stárnutí vytvořili jeden jednoduchý indikátor DOSI (dynamic organism state indicator). Z něj pak následně odvodili, že pro lidský život je za normálních okolností maximální délkou života rozmezí mezi 120 až 150 lety. Stárnutí je přitom v lidském těle poháněné především nedokonalou DNA replikací – příslušný enzym dělá chyby při kopírování DNA do nově vznikajících buněk.
TIP: Kdy zemřete? Jednoduchý test vám ukáže očekávanou délku vašeho života
Singapurští vědci jsou přesvědčeni, že nám při snahách o podstatné prodloužení lidského života nepomohou ani velmi pokročilé léčebné metody a postupy. Lidské tělo se zřejmě nemůže dostat nad uvedený věk, aniž bychom vyřešili samotný proces stárnutí. Ten vede k postupné ztrátě celkové odolnosti lidského těla, což je mnohem významnější pro umírání než konkrétní nemoci.
Shutterstock
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)