Vědci varují: Dávný nepřítel břišní tyfus opět zvedá hlavu

30.06.2022 - Stanislav Mihulka

V posledních letech se dramaticky zvyšuje výskyt vysoce rezistentních kmenů salmonel, které jsou původci břišního tyfu. Bez ochrany antibiotik má přitom tato infekce až 20% úmrtnost

<p>Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. <em>(ilustrace: Shutterstock)</em></p>

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)


Reklama

Ve 20. století jsme si zvykli, že břišní tyfus, který býval postrachem civilizace, ohrožuje především obyvatele chudých a méně rozvinutých zemí. Tyfus sice nezmizel, jde ale o jednu z nemocí, které lze do značné míry potlačit dobrou hygienou a výkonným zdravotnictvím. Velmi nám v tom pomohla antibiotika, protože jde o bakteriální onemocnění. Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených jen asi 1-4 procenta, zatímco u neléčených pacientů raketově vzrůstá až na 20 procent.

Odborníci ale varují, že dny triumfu nad břišním tyfem se chýlí ke konci. Původce této choroby, kterým je bakterie Salmonella enterica serovar Typhi, si totiž přímo před našima očima rozvíjí velmi účinnou rezistenci proti prakticky všem existujícím antibiotikům. Rezistentní kmeny přitom rychle nahrazují kmeny, které doposudy byly zranitelné antibiotiky.

Břišní supertyfus

Početný mezinárodní tým nedávno prozkoumal genomy získané z celkem 3 489 infekcí břišního tyfu, které pocházely z Nepálu, Bangladéše, Pákistánu a Indie. Vědci zjistili, že multirezistentní kmeny břišního tyfu, označované jako XDR S Typhi (podle anglického „eXtensively Drug-Resistant“), jsou nejen stále častější, ale také jsou rezistentní vůči stále většímu počtu antibiotik.

Původce břišního tyfu bakterie Salmonella enterica. (foto: Wikimedia Commons, MicrobewriterCC BY-SA 4.0)

Supersalmonely XDR S Typhi odolávají nejen „antibiotikům první linie obrany“, jako je ampicilin, chloramfenikol nebo kotrimoxazol, ale stále více také „antibiotikům poslední záchrany“, jako jsou chinolony, cefalosporiny a makrolidy. V tuto chvíli už pro některé kmeny salmonel XDR S Typhi údajně zbývá jediné použitelné antibiotikum – makrolid azithromycin. Podle odborníků je tedy jen otázkou času, kdy padne i tato zbývající obranná linie.

TIP: Rezistence na antibiotika je stále horší: Spotřeba léků přesto nezadržitelně roste

Ještě horší je, že se multirezistentní kmeny břišního tyfu začínají rychle šířit po světě. Většina kmenů salmonel XDR S Typhi sice stále pochází ze zemí jižní Asie, ale vědci od roku 1990 zachytili už téměř 200 případů, kdy se kmen odolný vůči řadě antibiotik začal šířit i ve vyspělém světě. Odolné salmonely se už objevily například ve Velké Británii, Spojených státech nebo Kanadě.

Rychlost, s jakou se v posledních letech objevují a šíří vysoce rezistentní kmeny břišního tyfu je opravdu velmi varující. Situace si žádá okamžitá opatření, především v zemích s endemickým výskytem této choroby,“ varuje expert na infekční nemoci Jason Andrews ze Stanfordu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907