Rezistence na antibiotika je stále horší: Spotřeba léků přesto nezadržitelně roste

30.03.2018 - Stanislav Mihulka

Lidstvo si zahrává s ohněm. Především v rozvojových zemích lidé užívají antibiotika jako na běžícím pásu


Reklama

Dnešní bakterie jsou čím dál tím odolnější vůči antibiotikům. Jejich rezistence se stává závažným problémem, který si vybírá daň v podobě zmařených lidských životů. Jednou z hlavních příčin šíření rezistence na antibiotika je jejich nadměrné používání.

Během posledních 15 let ve světě dramaticky vzrostla spotřeba antibiotik. Celková spotřeba těchto léků stoupla o 42 miliard dávek ročně, což je nárůst o 65 procent.

TIP: Neradostné vyhlídky: Superbakterie by v roce 2050 mohly zabít 10 milionů lidí

Nejsou to příliš dobré zprávy. Viníkem tohoto nepříznivého trendu jsou především rychle se rozvíjející ekonomiky. Například v Indii narostla spotřeba antibiotik o 103 procent, v Číně o 79 procent a v Pákistánu o 65 procent. Ve stejných zemích se také dramaticky šíří rezistentní infekce, hlavně kvůli nízké úrovni lékařské péče a hygieny.

Reklama

  • Zdroj textu:

    CDDEP, PNAS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Moderní forenzní DNA fenotyping umožňuje ze sekvence DNA určit původ dotyčného člověka, barvu pokožky, a také základní rysy obličeje. 

Věda

Zoologové žertují, že ksukol ocasatý při pohybu vypadá jako podivný lemur, který má místo rukou pavouky. Na snímku je dobře patrný mimořádně tenký prostředníček.

Příroda

Snímek zachycuje celý kráter Tycho a jeho široké okolí. Jsou na něm patrné jemné detaily měsíční krajiny a vzbuzuje dojem letu těsně nad povrchem Luny.

Vesmír

Kočky hlazení nevyžadují, ale tolerují ho výměnou za krmení. Ukázalo se, že klíčem je respektovat požadavky malých šelem a nevnucovat se.

Zajímavosti

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

Věda
Reklama

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907