Vědci vytvořili aplikaci, která pozná nemoc dítěte podle jeho kašle

12.06.2019 - Stanislav Mihulka

Australští vědci vyvíjejí aplikaci, která z nahrávky dětského kašle dokáže diagnostikovat konkrétní onemocnění


Reklama

Respirační potíže bývají jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dítěte u lékaře. Jak ale rozpoznat kdy jde o „nevinný kašlík“ a kdy je naopak potřeba rychle vyhledat odborníka? Odpověď nabízí australští vědci, kteří vytvořili experimentální aplikaci pro chytrý telefon, která dokáže diagnostikovat případné onemocnění z kašle potomka.

Badatelé začali s vytvořením databáze audionahrávek dětského kašle, k nimž jsou přirazené diagnózy. Jejich databáze zahrnovala celkem 1 437 nahrávek hospitalizovaných dětí ve věku 29 dní až 12 let, které trpěli pestrou škálou různých onemocnění dýchací soustavy. 852 těchto nahrávek kašle využili k vycvičení umělé inteligence tak, aby byla schopná poznat nemoc podle kašle.

TIP: Umělá inteligence objeví rakovinu kůže lépe než lidští specialisté

Když pak vědci svoji umělou inteligenci vyzkoušeli na zbývajících 585 nahrávkách dětí, které měli k dispozici, aplikace dokázala spávně diagnostikovat nemoci dětí s přesností 81 až 97 procent. Podle tvůrců jde zatím o testovací verzi, kterou bude nutné ještě doladit. Až bude ale hotová, mohla by se stát užitečným pomocníkem rodičů a nemocných dětí. Zejména pak v zemích třetího světa či v oblastech s hůře dostupnou zdravotní péčí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907