Vědci vytvořili aplikaci, která pozná nemoc dítěte podle jeho kašle

12.06.2019 - Stanislav Mihulka

Australští vědci vyvíjejí aplikaci, která z nahrávky dětského kašle dokáže diagnostikovat konkrétní onemocnění


Reklama

Respirační potíže bývají jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dítěte u lékaře. Jak ale rozpoznat kdy jde o „nevinný kašlík“ a kdy je naopak potřeba rychle vyhledat odborníka? Odpověď nabízí australští vědci, kteří vytvořili experimentální aplikaci pro chytrý telefon, která dokáže diagnostikovat případné onemocnění z kašle potomka.

Badatelé začali s vytvořením databáze audionahrávek dětského kašle, k nimž jsou přirazené diagnózy. Jejich databáze zahrnovala celkem 1 437 nahrávek hospitalizovaných dětí ve věku 29 dní až 12 let, které trpěli pestrou škálou různých onemocnění dýchací soustavy. 852 těchto nahrávek kašle využili k vycvičení umělé inteligence tak, aby byla schopná poznat nemoc podle kašle.

TIP: Umělá inteligence objeví rakovinu kůže lépe než lidští specialisté

Když pak vědci svoji umělou inteligenci vyzkoušeli na zbývajících 585 nahrávkách dětí, které měli k dispozici, aplikace dokázala spávně diagnostikovat nemoci dětí s přesností 81 až 97 procent. Podle tvůrců jde zatím o testovací verzi, kterou bude nutné ještě doladit. Až bude ale hotová, mohla by se stát užitečným pomocníkem rodičů a nemocných dětí. Zejména pak v zemích třetího světa či v oblastech s hůře dostupnou zdravotní péčí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší česky psaná věta pochází ze 13. století

Historie

Pylové alergie ovlivňují chování lidí všeho druhu

Věda

Čmelák mávne křídly sto dvacetkrát za vteřinu. V hmyzí říše jej v rychlosti kmitů předstihne kde kdo, lidé se k takové frekvenci ani nepřiblíží

Příroda

Připravovaná sonda Photon může vyrazit za orbitu

Vesmír

Časosběrný snímek startu balonové sondy pro měření ozonové vrstvy v Antarktidě

Věda

Velká část záběrů pochází ze záznamů námořních stíhacích letounů F-18 Hornet / Super Hornet. A jak tajemné stroje vypadají? Podle záběrů mají plochý, talířovitý tvar.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907