Vědci vyvinuli superbílý materiál: Inspirovali je brouci

16.03.2018 - Stanislav Mihulka

Kde nestačí lidská fantazie, pomůže příroda, která má v zásobě spoustu fantastických triků

<p>Brouk rodu Cyphochilus s bělostným povrchem</p>

Brouk rodu Cyphochilus s bělostným povrchem


Reklama

Možná si myslíte, že běžný papír do kopírky je krásně bílý. Britští vědci ale nedávno vyvinuli materiál, který je ještě dvacetkrát bělejší. Nebyl to ale jejich vlastní nápad. Inspirovali je k tomu brouci.

Badatelé se poučili u vrubounů rodu Cyphochilus, kteří pocházejí z jihovýchodní Asie. Tito brouci jsou pěkně bělostní, ale jejich zbarvení přitom není založené na nějakém pigmentu. Trik vrubounů spočívá v tom, že mají specifickým způsobem uspořádanou nanostrukturu na povrchu chitinu, který tvoří jejich vnější kostru. Bílá barva vzniká rozptylem světelných paprsků na této struktuře.

TIP: Černá, která je opravdu černá: Nejtmavší materiál světa

Vědcům se povedlo takovou strukturu napodobit na nesmírně tenkých membránách utvořených z nanovláken celulózy. Velkou výhodou je, že takový materiál je, na rozdíl od řady pigmentů, levný, snadno dostupný, netoxický a použitelný uvnitř lidského těla. Nový materiál by se mohl uplatnit při výrobě barev, spotřebního zboží, kosmetiky a dokonce i v potravinářství. 

  • Zdroj textu:

    University of Cambridge, Advanced Materials

  • Zdroj fotografií: University of Cambridge

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907