Vědci vyvinuli superbílý materiál: Inspirovali je brouci

16.03.2018 - Stanislav Mihulka

Kde nestačí lidská fantazie, pomůže příroda, která má v zásobě spoustu fantastických triků

<p>Brouk rodu Cyphochilus s bělostným povrchem</p>

Brouk rodu Cyphochilus s bělostným povrchem


Reklama

Možná si myslíte, že běžný papír do kopírky je krásně bílý. Britští vědci ale nedávno vyvinuli materiál, který je ještě dvacetkrát bělejší. Nebyl to ale jejich vlastní nápad. Inspirovali je k tomu brouci.

Badatelé se poučili u vrubounů rodu Cyphochilus, kteří pocházejí z jihovýchodní Asie. Tito brouci jsou pěkně bělostní, ale jejich zbarvení přitom není založené na nějakém pigmentu. Trik vrubounů spočívá v tom, že mají specifickým způsobem uspořádanou nanostrukturu na povrchu chitinu, který tvoří jejich vnější kostru. Bílá barva vzniká rozptylem světelných paprsků na této struktuře.

TIP: Černá, která je opravdu černá: Nejtmavší materiál světa

Vědcům se povedlo takovou strukturu napodobit na nesmírně tenkých membránách utvořených z nanovláken celulózy. Velkou výhodou je, že takový materiál je, na rozdíl od řady pigmentů, levný, snadno dostupný, netoxický a použitelný uvnitř lidského těla. Nový materiál by se mohl uplatnit při výrobě barev, spotřebního zboží, kosmetiky a dokonce i v potravinářství. 

  • Zdroj textu:

    University of Cambridge, Advanced Materials

  • Zdroj fotografií: University of Cambridge

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Opravený člun Stødig se do svého důchodu ještě nechystá.

Zajímavosti

Chamtivá markýza Marie Margareta Brinvilliers (vlevo) a Kateřina Deshayesová přezdívaná „La Voisin“.

Historie

<h3>Relikt z pravěku</h3><p>Ostrorepi jsou označováni jako živoucí fosilie a při pohledu na ně se není čemu divit. Jejich vyhynulí příbuzní, kyjnožci, dorůstali až tří metrů. Dnešní ostrorepi se (naštěstí) spokojí s šedesáti centimetry – největším druhem je ostrorep americký, menší zástupce pak najdete na indickém a japonském pobřeží.&nbsp;</p>

Zajímavosti

Vizualizace rychle rotující hvězdy J040643.

Vesmír

Oblíbený domácí mazlíček a nejrozšířenější poddruh želvy nádherné má dnes v Evropě „červenou“. A díky červeným skvrnám za očima ho také bezpečně poznáte.

Příroda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907