Vědci zpochybňují souvislost mezi virem zika a mikrocefalií

31.10.2016 - Martin Reichman

Během pouhých 9 měsíců bylo v Latinské Americe a v Karibiku nakaženo virem zika okolo 650 tisíc lidí. Desetitisíce z nich byly nastávající matky. Globální epidemie obávané mikrocefalie ovšem nepřišla

Mikrocefalie -<p>75 % dětí postižených v loňském roce mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. </p>
Mikrocefalie -

75 % dětí postižených v loňském roce mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. 


Reklama

Nákaza virem zika se v loňském roce objevila v 50 zemích po celé západní polokouli. Přesto 75 % dětí postižených mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. Vědci proto zaměřili svou pozornost na tuto oblast ve snaze pochopit, proč má nákaza virem v této části světa takové následky. 

Hledání komplice

V Brazílii bylo v loňském roce nakaženo virem zika více než 300 tisíc lidí. Závažná onemocnění spojená s tímto virem se objevila u 2 033 pacientů. V předchozích letech to přitom bylo okolo 150 případů ročně, přičemž skutečné číslo bude podle brazilských odborníků vyšší, přibližně okolo 500 případů ročně. V Kolumbii, která měla druhý nevyšší výskyt nakažených (více než 100 tisíc) to ale bylo jen 46 potvrzených případů, přestože zde onemocnělo téměř 20 tisíc těhotných žen. Statistika ukazuje, že virus zika zřejmě nemůže být jediným původcem závažných neurologických onemocnění.

Vedle jiného viru mohou podle vědců hrát svou roli i hygienické a sexuální návyky, životní prostředí, genetické či imunologické faktory. Podezření také padá na výskyt jiného, dosud neidentifikovaného viru případně na horečku dengue, která tuto oblast postihla v roce 2003.

Mikrocefalie

Mikrocefalie je těžká vývojová porucha projevující se zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Je příznakem řady závažných zejména genetických onemocnění. Další příčinou může být infekce matky virem Zika během těhotenství. Mezi další příčiny vzniku mikrocefalie patří herpes a syfilis. Hlavním příznakem je malý obvod lebky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Washington Post

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907