Vědci zpochybňují souvislost mezi virem zika a mikrocefalií

31.10.2016 - Martin Reichman

Během pouhých 9 měsíců bylo v Latinské Americe a v Karibiku nakaženo virem zika okolo 650 tisíc lidí. Desetitisíce z nich byly nastávající matky. Globální epidemie obávané mikrocefalie ovšem nepřišla

Mikrocefalie -<p>75 % dětí postižených v loňském roce mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. </p>
Mikrocefalie -

75 % dětí postižených v loňském roce mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. 


Reklama

Nákaza virem zika se v loňském roce objevila v 50 zemích po celé západní polokouli. Přesto 75 % dětí postižených mikrocefalií pochází z jediné oblasti – severovýchodní Brazílie. Vědci proto zaměřili svou pozornost na tuto oblast ve snaze pochopit, proč má nákaza virem v této části světa takové následky. 

Hledání komplice

V Brazílii bylo v loňském roce nakaženo virem zika více než 300 tisíc lidí. Závažná onemocnění spojená s tímto virem se objevila u 2 033 pacientů. V předchozích letech to přitom bylo okolo 150 případů ročně, přičemž skutečné číslo bude podle brazilských odborníků vyšší, přibližně okolo 500 případů ročně. V Kolumbii, která měla druhý nevyšší výskyt nakažených (více než 100 tisíc) to ale bylo jen 46 potvrzených případů, přestože zde onemocnělo téměř 20 tisíc těhotných žen. Statistika ukazuje, že virus zika zřejmě nemůže být jediným původcem závažných neurologických onemocnění.

Vedle jiného viru mohou podle vědců hrát svou roli i hygienické a sexuální návyky, životní prostředí, genetické či imunologické faktory. Podezření také padá na výskyt jiného, dosud neidentifikovaného viru případně na horečku dengue, která tuto oblast postihla v roce 2003.

Mikrocefalie

Mikrocefalie je těžká vývojová porucha projevující se zakrněním či předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Je příznakem řady závažných zejména genetických onemocnění. Další příčinou může být infekce matky virem Zika během těhotenství. Mezi další příčiny vzniku mikrocefalie patří herpes a syfilis. Hlavním příznakem je malý obvod lebky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    The Washington Post

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907