Velká Británie otestuje účinnost vakcín proti covidu na zdravých lidech

V Británii odstartuje první fáze tzv. human challenge testů. Vybraní zdraví dobrovolníci budou úmyslně vystaveni působení koronaviru SARS-CoV-2

23.02.2021 - Stanislav Mihulka



V uplynulých měsících se často mluvilo o takzvaných „human challenge“ testech účinnosti vakcín. Princip testu spočívá v záměrném vystavení působení viru na zdravého nebo očkovaného dobrovolníka. Takové testy samozřejmě nejsou úplně bez rizika, zvlášť u nemocí, o nichž stále mnoho věcí nevíme, jako je právě covid-19.

Teď je prakticky jisté, že testy „human challenge“ jako první spustí ve Velké Británii. Britská vládní Etická komise to před pár dny formálně schválila. U podobných kontroverzních postupů jde o nezbytný krok. V tomto případě je možné očekávat velký přínos, především detailní poznatky o průběhu infekce od samotného nakažení a o účinnosti vakcíny.

Infikování zdravých dobrovolníků

V příštích týdnech ve Velké Británii zahájí první fázi „human challenge“ testů. 90 zdravých dobrovolníků dostane různé velmi nízké dávky viru. Účelem této fáze bude zjistit, jaká nejmenší dávka viru je obvykle nutná pro rozvoj onemocnění. Dobrovolníci ve věku 18 až 30 let budou pečlivě vybráni tak, aby bylo co možná nejmenší riziko těžkého průběhu či vážných komplikací. Pak budou testy pokračovat dalšími fázemi.

TIP: Vítejte v hotelu Influenza: Dostanete v něm chřipku a 3 500 dolarů

Vědecký tým zodpovídající za tyto testy použije jednu z původních variant viru, která byla objevena již v březnu 2020. Důvodem je to, že nové varianty viru, které se teď lavinovitě šíří v mnoha zemích světa, ještě nejsou dostatečně známé na to, aby bylo možné spolehlivě nastavit v maximální možné míře bezpečný průběh experimentů.

Za posledních 100 let proběhlo množství podobných studií, do kterých se zapojilo okolo 30 tisíc dobrovolníků. Studie sehrály důležitou roli při vývoji vakcín proti choleře, tyfu, sezónní chřipce a dalším onemocněním.


Další články v sekci