Velká Británie otestuje účinnost vakcín proti covidu na zdravých lidech

23.02.2021 - Stanislav Mihulka

V Británii odstartuje první fáze tzv. human challenge testů. Vybraní zdraví dobrovolníci budou úmyslně vystaveni působení koronaviru SARS-CoV-2

<p>Jak vakcíny chrání při infikování covidem? Odpověď budou nyní hledat britští vědci v rámci human challenge testů.</p>

Jak vakcíny chrání při infikování covidem? Odpověď budou nyní hledat britští vědci v rámci human challenge testů.


Reklama

V uplynulých měsících se často mluvilo o takzvaných „human challenge“ testech účinnosti vakcín. Princip testu spočívá v záměrném vystavení působení viru na zdravého nebo očkovaného dobrovolníka. Takové testy samozřejmě nejsou úplně bez rizika, zvlášť u nemocí, o nichž stále mnoho věcí nevíme, jako je právě covid-19.

Teď je prakticky jisté, že testy „human challenge“ jako první spustí ve Velké Británii. Britská vládní Etická komise to před pár dny formálně schválila. U podobných kontroverzních postupů jde o nezbytný krok. V tomto případě je možné očekávat velký přínos, především detailní poznatky o průběhu infekce od samotného nakažení a o účinnosti vakcíny.

Infikování zdravých dobrovolníků

V příštích týdnech ve Velké Británii zahájí první fázi „human challenge“ testů. 90 zdravých dobrovolníků dostane různé velmi nízké dávky viru. Účelem této fáze bude zjistit, jaká nejmenší dávka viru je obvykle nutná pro rozvoj onemocnění. Dobrovolníci ve věku 18 až 30 let budou pečlivě vybráni tak, aby bylo co možná nejmenší riziko těžkého průběhu či vážných komplikací. Pak budou testy pokračovat dalšími fázemi.

TIP: Vítejte v hotelu Influenza: Dostanete v něm chřipku a 3 500 dolarů

Vědecký tým zodpovídající za tyto testy použije jednu z původních variant viru, která byla objevena již v březnu 2020. Důvodem je to, že nové varianty viru, které se teď lavinovitě šíří v mnoha zemích světa, ještě nejsou dostatečně známé na to, aby bylo možné spolehlivě nastavit v maximální možné míře bezpečný průběh experimentů.

Za posledních 100 let proběhlo množství podobných studií, do kterých se zapojilo okolo 30 tisíc dobrovolníků. Studie sehrály důležitou roli při vývoji vakcín proti choleře, tyfu, sezónní chřipce a dalším onemocněním.

  • Zdroj textu:

    New Atlas

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907