Velká Británie otestuje účinnost vakcín proti covidu na zdravých lidech

23.02.2021 - Stanislav Mihulka

V Británii odstartuje první fáze tzv. human challenge testů. Vybraní zdraví dobrovolníci budou úmyslně vystaveni působení koronaviru SARS-CoV-2

<p>Jak vakcíny chrání při infikování covidem? Odpověď budou nyní hledat britští vědci v rámci human challenge testů.</p>

Jak vakcíny chrání při infikování covidem? Odpověď budou nyní hledat britští vědci v rámci human challenge testů.


Reklama

V uplynulých měsících se často mluvilo o takzvaných „human challenge“ testech účinnosti vakcín. Princip testu spočívá v záměrném vystavení působení viru na zdravého nebo očkovaného dobrovolníka. Takové testy samozřejmě nejsou úplně bez rizika, zvlášť u nemocí, o nichž stále mnoho věcí nevíme, jako je právě covid-19.

Teď je prakticky jisté, že testy „human challenge“ jako první spustí ve Velké Británii. Britská vládní Etická komise to před pár dny formálně schválila. U podobných kontroverzních postupů jde o nezbytný krok. V tomto případě je možné očekávat velký přínos, především detailní poznatky o průběhu infekce od samotného nakažení a o účinnosti vakcíny.

Infikování zdravých dobrovolníků

V příštích týdnech ve Velké Británii zahájí první fázi „human challenge“ testů. 90 zdravých dobrovolníků dostane různé velmi nízké dávky viru. Účelem této fáze bude zjistit, jaká nejmenší dávka viru je obvykle nutná pro rozvoj onemocnění. Dobrovolníci ve věku 18 až 30 let budou pečlivě vybráni tak, aby bylo co možná nejmenší riziko těžkého průběhu či vážných komplikací. Pak budou testy pokračovat dalšími fázemi.

TIP: Vítejte v hotelu Influenza: Dostanete v něm chřipku a 3 500 dolarů

Vědecký tým zodpovídající za tyto testy použije jednu z původních variant viru, která byla objevena již v březnu 2020. Důvodem je to, že nové varianty viru, které se teď lavinovitě šíří v mnoha zemích světa, ještě nejsou dostatečně známé na to, aby bylo možné spolehlivě nastavit v maximální možné míře bezpečný průběh experimentů.

Za posledních 100 let proběhlo množství podobných studií, do kterých se zapojilo okolo 30 tisíc dobrovolníků. Studie sehrály důležitou roli při vývoji vakcín proti choleře, tyfu, sezónní chřipce a dalším onemocněním.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Londýnské prostitutky z Lady Juliany položily základy nové australské populace.

Historie

Zřícený dron na Bolsa Chica. Kvůli jeho havárii zřejmě zahynula prakticky celá budoucí generace zdejších rybáků západních.

Věda

Infarktové pochutiny

Pokud jste na dietě, do restaurace Heart Attack Grill v americkém Las Vegas rozhodně nechoďte. Na kalorie se tam totiž nehledí. Naopak – čím víc toho sníte, tím lépe. V imaginárním nemocničním zařízení navíc provokativně oděné servírky coby „sestřičky“ přijímají objednávky neboli „recepty“ od zákazníků – „pacientů“. Nabídka „léčby“ zahrnuje mimo jiné osminásobný hamburger téměř z kila hovězího masa. Heart Attack Grill zkrátka není pro žádné troškaře. A přestože byl název zamýšlen jako vtip, několik srdečních příhod, a dokonce i úmrtí zákazníků už restaurace bohužel zaznamenala…

Revue
Vesmír

Pralesnička drobná (Oophaga pumilio) žije ve Střední Americe od Nikaraguy po Panamu. Je známá díky bohaté škále variet, která čítá 15–30 různých zbarvení.

Příroda

Z deníku výpravy lze vyčíst, že začínala velmi optimisticky a mezi jejími členy nepanovalo žádné pnutí. Později byli někteří členové expedice nalezeni jen ve spodním prádle, jiným chyběly kusy tváře.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907