Velké finále: Dnes před půlnocí zamíří sonda Rosetta vstříc kometě

Sonda Rosetta dnes zahájí sestup na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Jak bude vypadat harmonogram jejího velkého finále?

29.09.2016 - Martin ReichmanVíce než dva roky strávila sonda Rosetta v těsné blízkosti komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Nyní nadešel čas definitivního konce její mise. Dnes ve 23:50 našeho času (21:50 GMT) přejde Rosetta na kolizní kurz a zahájí tak svůj sestup na povrch komety.

TIP: 6× Nejzajímavější fakta: Družice Rosetta a její desetiletá cesta vesmírem

Přesný harmonogram doby dosednutí sondy na povrch komety by měl být znám zítra 30. září okolo 10. hodiny středoevropského času. Výpočty řídícího centra počítají, že by celý sestup z výšky 19 kilometrů měl trvat okolo 13 hodin. Na povrch komety by tak měla Rosetta dosednout přibližně ve 12:40 SELČ ± 20 min. Kvůli zpoždění signálu se to dozvíme přibližně v 13:20 SEČ.

I během přistání bude Rosetta plnit vědecké úkoly - jakmile sonda překoná vzdálenost 500 metrů od povrchu, začne pořizovat fotky s vysokým rozlišením. Poslední vědecká data by měla sonda odeslat ze vzdálenosti 20 až 5 metrů nad povrchem komety.

Vizualizace sestupu sondy Rosetty

  • Zdroj textu

    esa.int

  • Zdroj fotografií

    ESA


Další články v sekci