Velké finále: Dnes před půlnocí zamíří sonda Rosetta vstříc kometě

29.09.2016 - Martin Reichman

Sonda Rosetta dnes zahájí sestup na povrch komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Jak bude vypadat harmonogram jejího velkého finále?

Rosetta dosedne na povrch komety -<p>Výpočty řídícího centra počítají, že by celý sestup z výšky 19 kilometrů měl Rosettě trvat přibližně 13 hodin.</p>
Rosetta dosedne na povrch komety -

Výpočty řídícího centra počítají, že by celý sestup z výšky 19 kilometrů měl Rosettě trvat přibližně 13 hodin.


Reklama

Více než dva roky strávila sonda Rosetta v těsné blízkosti komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Nyní nadešel čas definitivního konce její mise. Dnes ve 23:50 našeho času (21:50 GMT) přejde Rosetta na kolizní kurz a zahájí tak svůj sestup na povrch komety.

TIP: 6× Nejzajímavější fakta: Družice Rosetta a její desetiletá cesta vesmírem

Přesný harmonogram doby dosednutí sondy na povrch komety by měl být znám zítra 30. září okolo 10. hodiny středoevropského času. Výpočty řídícího centra počítají, že by celý sestup z výšky 19 kilometrů měl trvat okolo 13 hodin. Na povrch komety by tak měla Rosetta dosednout přibližně ve 12:40 SELČ ± 20 min. Kvůli zpoždění signálu se to dozvíme přibližně v 13:20 SEČ.

I během přistání bude Rosetta plnit vědecké úkoly - jakmile sonda překoná vzdálenost 500 metrů od povrchu, začne pořizovat fotky s vysokým rozlišením. Poslední vědecká data by měla sonda odeslat ze vzdálenosti 20 až 5 metrů nad povrchem komety.

Vizualizace sestupu sondy Rosetty

Reklama

  • Zdroj textu:

    esa.int

  • Zdroj fotografií: ESADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Northrop Grumman B-2 Spirit – vývoj tohoto víceúčelového strategického bombardéru probíhal v maximálním utajení. (foto: Shutterstock)

Válka
Zajímavosti

Lidé se superneurony mají paměť jako mladíci. (foto: Shutterstock)

Věda

Poprava císaře Maxmiliána, vedle něho generál Miramón (po císařově levé ruce) a Mejía. Obraz fracouzského malíře Edouarda Maneta. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Následky kolize DART s planetkou Dimorphos zachycené dalekohledem SOAR. Za planetkou se táhne ohon, který je podle vědců dlouhý více než 10 000 kilometrů. (CTIO/NOIRLab/SOAR/NSF/AURA, T. Kareta, M. KnightCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907