Reklama


Velké finále: Sonda Cassini se připravuje na svoji největší misi

06.04.2017 - Martin Reichman

Nejdůležitější část mise sondy Cassini odstartuje již za několik dnů. Jaký je harmonogram jejího velkého finále a jaké jsou její cíle?

Cassini -<p>Sonda Cassini už 22. dubna započne finální etapu své mise.</p>
Cassini -

Sonda Cassini už 22. dubna započne finální etapu své mise.

Reklama

Již jen pár dnů zbývá do startu závěrečné části mise sondy Cassini. Během této etapy sonda zamíří k vnitřním okrajům prstenců Saturnu. Půjde o unikátní možnost pro vědecký výzkum, který nebylo možné realizovat nikdy v historii. NASA tuto část mise označuje jako „velké finále“ a vědci o ní hovoří jako o nové misi, která by mohla přinést ty největší objevy, které si Cassini připíše.

Studium atmosféry a detailní pohled na prstence

Na co se můžeme těšit? Bezesporu na úžasné fotky prstenců i oblačnosti pořízené z neuvěřitelné blízkosti. Sonda se také pokusí detailně zmapovat gravitační a magnetické pole Saturnu. To pomůže lépe pochopit, jakou má planeta vnitřní strukturu a možná zjistíme i něco o rychlosti otáčení jednotlivých vrstev. Závěrečné průlety mohou výrazným způsobem zlepšit naše chápání původu a složení Saturnových prstenců. Detektory na palubě Cassini budou také analyzovat částice z ledových prstenců, které jsou vtahovány do atmosféry masivním magnetickým polem planety.

TIP: Cassini pořídila doposud nejdetailnější snímek Saturnova měsíce

Závěrečná část mise odstartuje ráno 22. dubna, kdy sonda absolvuje svůj poslední, v pořadí již 126. průlet kolem Titanu. O čtyři dny později - 26. dubna krátce před polednem našeho času, sonda poprvé proletí vnitřní částí prstenců. V následujícím půlroce je naplánováno celkem 22 průletů v blízkosti Saturnova vnitřního prstence D.

15. září po poledni Cassini vstoupí do atmosféry Saturnu, odešle poslední data a její mise definitivně skončí.

  • Zdroj textu: nasa.gov
  • Zdroj fotografií: NASA, JPL-Caltech

Reklama

Další články

Reklama

Reklama

Aktuální články

Masakr MacDonaldů v Glencoe z pohledu těch, kterým se podařilo uprchnout.

Historie

Finsko po minulých zkušenostech nemůže na neutralitu jako obranu před Ruskem spoléhat, současně ví, že pokus vstoupit do NATO by Rusko netolerovalo

Válka

Proces zdobení nevěsty a finální podoba líčení, které trvá zhruba dvě hodiny a na němž se účastní jen ženy z nevěstiny rodiny.

Zajímavosti

Robotická ryba je ideální pro nenápadné sledování podmořského života.

Věda

STA-099 Challenger (Structural Test Article): Původně šlo o konstrukci raketoplánu určenou k dynamickým a zátěžovým zkouškám

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907