Velké stěhování: Astronauté na ISS přesouvali dokovací modul

29.03.2017 - Martin Reichman

Tři vesmírné vycházky a přesun propojovacího tunelu aktuálně zaměstnávají astronauty na palubě ISS. První dva kroky zatím proběhly hladce

Thomas Pesquet -<p>Palubní inženýr Thomas Pesquet během kosmické vycházky.</p>
Thomas Pesquet -

Palubní inženýr Thomas Pesquet během kosmické vycházky.


Reklama

Nezvykle živo bylo v minulých dnes na Mezinárodní vesmírné stanici. Již v pátek 24. března se Shane Kimbrough a Thomas Pesquet vydali na šest a půl hodiny trvající vycházku, během níž připravovali půdu pro plánovaný přesun modulu PMA-3 na horní port modulu Harmony. Přesun PMA-3 umožní jeho využití jako druhého dokovacího portu pro lodě Starliner a Crew Dragon, které mají začít létat v příštím roce. Samotný přesun více než dva metry dlouhého a 1,2 tuny vážícího modulu PMA-3 obstaral o dva dny později robotický systém Canadarm2.

Modul PMA-3 byl na ISS dopraven v roce 2000 v rámci mise STS-92. Jeho prvním umístěním byl spodní uzel modulu Unity. V letech 2000 a 2001 u něj kotvily raketoplány Endeavour (STS-97) a Atlantis (STS-98), v dalších letech pak několikrát změnil své místo. Využíván byl poté jen velmi zřídka a změnu přinesl až požadavek na další dokovací port pro soukromá plavidla.

Kdy přiletí Cygnus?

Ani v příštích dnech si ale astronauté neoddechnou – již 30. března vyrazí na výstup Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová. Jejich výstup má tři hlavní úkoly – umístění ochranných štítů na nově umístěný PMA-3, propojení několika kabelů mezi stanicí a PMA-3 a příprava prvních kabelů pro budoucí instalaci adaptéru IDA-3.

Třetí výstup je zatím plánován na 6. dubna a vyrazí na něj Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet. Na dvojici astronautů čeká řada drobných úkolů – práce na plošině Express Logistics Carrier 4, fotografický průzkum přístroje Alpha Magnetic Spectrometer 2, instalace HD kamer na příhradovou konstrukci a instalace bezdrátové komunikační antény na modul Destiny. 

Třetí výstup ale neproběhne, dokud nepřiletí Cygnus CRS OA-7 – na jeho palubě jsou totiž předměty, které astronauti při výstupu potřebují. Kdy se tak stane ale není vůbec jasné – NASA aktuálně řeší blíže nespecifikované problémy s hydraulikou u  lodi Cygnus a potíže má i raketa Atlas V.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, kosmonautix.cz

  • Zdroj fotografií: NASA, spaceflight101.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda
Historie

U Tannenbergu Rusové ztratily desetitisíce mužů, ale tisk bitvu označil za pouhý lokální neúspěch.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907