Velké stěhování: Astronauté na ISS přesouvali dokovací modul

29.03.2017 - Martin Reichman

Tři vesmírné vycházky a přesun propojovacího tunelu aktuálně zaměstnávají astronauty na palubě ISS. První dva kroky zatím proběhly hladce

Thomas Pesquet -<p>Palubní inženýr Thomas Pesquet během kosmické vycházky.</p>
Thomas Pesquet -

Palubní inženýr Thomas Pesquet během kosmické vycházky.


Reklama

Nezvykle živo bylo v minulých dnes na Mezinárodní vesmírné stanici. Již v pátek 24. března se Shane Kimbrough a Thomas Pesquet vydali na šest a půl hodiny trvající vycházku, během níž připravovali půdu pro plánovaný přesun modulu PMA-3 na horní port modulu Harmony. Přesun PMA-3 umožní jeho využití jako druhého dokovacího portu pro lodě Starliner a Crew Dragon, které mají začít létat v příštím roce. Samotný přesun více než dva metry dlouhého a 1,2 tuny vážícího modulu PMA-3 obstaral o dva dny později robotický systém Canadarm2.

Modul PMA-3 byl na ISS dopraven v roce 2000 v rámci mise STS-92. Jeho prvním umístěním byl spodní uzel modulu Unity. V letech 2000 a 2001 u něj kotvily raketoplány Endeavour (STS-97) a Atlantis (STS-98), v dalších letech pak několikrát změnil své místo. Využíván byl poté jen velmi zřídka a změnu přinesl až požadavek na další dokovací port pro soukromá plavidla.

Kdy přiletí Cygnus?

Ani v příštích dnech si ale astronauté neoddechnou – již 30. března vyrazí na výstup Shane Kimbrough a Peggy Whitsonová. Jejich výstup má tři hlavní úkoly – umístění ochranných štítů na nově umístěný PMA-3, propojení několika kabelů mezi stanicí a PMA-3 a příprava prvních kabelů pro budoucí instalaci adaptéru IDA-3.

Třetí výstup je zatím plánován na 6. dubna a vyrazí na něj Peggy Whitsonová a Thomas Pesquet. Na dvojici astronautů čeká řada drobných úkolů – práce na plošině Express Logistics Carrier 4, fotografický průzkum přístroje Alpha Magnetic Spectrometer 2, instalace HD kamer na příhradovou konstrukci a instalace bezdrátové komunikační antény na modul Destiny. 

Třetí výstup ale neproběhne, dokud nepřiletí Cygnus CRS OA-7 – na jeho palubě jsou totiž předměty, které astronauti při výstupu potřebují. Kdy se tak stane ale není vůbec jasné – NASA aktuálně řeší blíže nespecifikované problémy s hydraulikou u  lodi Cygnus a potíže má i raketa Atlas V.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov, kosmonautix.cz

  • Zdroj fotografií: NASA, spaceflight101.com

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Legendárních Devět křížů, nacházejících se v katastru obce Lesní Hluboké.

Historie

Království Tonga v Oceánii se doslova otřáslo v základech: Erupce podmořského vulkánu totiž rozmetala jeden z jeho ostrovů.

Věda
Zajímavosti

Nepřítomný pohled v očích amerického mariňáka, který prošel vietnamskou válkou.

Válka
Zajímavosti

Jeden z úlomků meteoritu Hypatia.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907