Velšské úřady žádají fanoušky Harryho Pottera: Už prosím žádné ponožky!

07.11.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Úřady ve velšském hrabství Pembrokeshire žádají fanoušky Harryho Pottera, aby neodkládali na místní pláž ponožky, protože tím poškozují životní prostředí.

<p>Skřítek Dobby je v knihách o Harrym Potterovi jeho velkým obdivovatelem a snaží se mu pomáhat. V sedmém díle je skřítek zabit nožem, který po něm hodila Belatrix Lestrangeová. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Skřítek Dobby je v knihách o Harrym Potterovi jeho velkým obdivovatelem a snaží se mu pomáhat. V sedmém díle je skřítek zabit nožem, který po něm hodila Belatrix Lestrangeová. (foto: Profimedia)


Reklama

Na velšské pláži Freshwater West se v roce 2010 natáčela scéna smrti skřítka Dobbyho, který se v příběhu stal svobodným díky darované ponožce. Na místě natáčení později vznikl Dobbyho pomníček, který obklopují vzkazy a ponožky. Podle odborné studie, jejíž autoři okolí mohyly osm měsíců monitorovali, mohou tyto předměty nezvratně poškodit místní faunu a flóru. Problematická je zejména uvolňující se barva nebo malé součástky, které by se mohly dostat do mořského prostředí a potravního řetězce a ohrozit volně žijící živočichy.

TIP: Fanoušek Pána prstenů se rozhodl žít jako skutečný hobit a chystá se budovat Hobitín

„Dobbyho památník zůstane na svém místě, aby si ho fanoušci mohli užít,“ uvedla v prohlášení britská organizace pro ochranu památek a přírody National Trust Wales. „Žádáme ale návštěvníky, aby se u památníku jen vyfotili a pomohli tak chránit životní prostředí.“

Dobbyho památník na velšské pláži Freshwater West. (foto: Profimedia)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907