Reklama


Veselý život nevěstinců: Středověká města provozovala vlastní hampejzy

02.11.2018 - Tomáš Konečný

Řemeslo prostitutek, jichž se měl podle středověkých autorit každý dobrý křesťan stranit, v Evropě neuvěřitelně kvetlo. Proto se na něm neváhala přiživit ani města a otevírala vlastní nevěstince

<p>Jedním z důvodů pro otevírání nevěstinců byla snaha radních vytlačit prostitutky z lázní.</p>

Jedním z důvodů pro otevírání nevěstinců byla snaha radních vytlačit prostitutky z lázní.


Reklama

Prostituce tvořila běžnou součást středověkých sídel. V 13. století, kdy se města začala zvětšovat a úřady silněji prosazovaly své pravomoci, se objevila snaha uvedený druh „podnikání“ kontrolovat. Místní správa se obvykle pokoušela kurtizány soustředit do jediné instituce, oficiálně spravované městem – do veřejného domu, jehož dveře byly otevřeny všem. 

Každé běžné francouzské město provozovalo vlastní nevěstinec zařízený podle svých možností. Například v Tarasconu se jednalo o maličký přízemní domek u hradeb, ale třeba v Lyonu a Avignonu konkurovala výstavnost „bordelu“ (od francouzského výrazu pro prkno, jenž odkazoval k přístavním chatrčím) i patricijským palácům. Vedle toho existovaly soukromé nevěstince, kde měli kuplíři často k dispozici dvě, nanejvýš tři prostitutky.

Jenom na půl úvazku

Pro řadu žen ve středověkých městech znamenala prostituce pouze přivýdělek k hlavnímu zdroji obživy – typicky ubytovávaly studenty nebo šlo o hostinské či manželky některých řemeslníků. Často si dáma z výdělku pořídila vlastní dům: Nejdřív v něm provozovala nevěstinec a posléze dům pronajímala

Prakticky každý muž ve Francii vrcholného středověku se s prostitutkami stýkal zcela běžně. Před vznikem nevěstinců bylo možné „lehké děvy“ nejčastěji najít v hospodách, případně v městských příkopech, bránách a zahradách. Zákon se je opakovaně pokoušel vyhnat z veřejných lázní. Pařížské kurtizány pak došly ve své troufalosti tak daleko, že si klienty sháněly přímo v kostelích – k nevoli církevních představitelů, kteří na ně posílali stráže.

Na všechno je zákon

Právo předepisovalo prostitutkám řadu povinností, jež je měly odlišit od počestných žen, aby nedocházelo k trapným omylům. Jako znak své profese musely například nosit bílou stuhu a červený baret, který si záhy oblíbily i ostatní dámy. Nevěstky rovněž nesměly mít zlacené či stříbřené doplňky, perly, nabírané rukávy či kožešinu z popelčiny nebo z veverky

TIP: Síla kuběn náramná: Jak se potírala prostituce v utrakvistických Čechách?

Zdá se však, že zmíněná nařízení nedodržovaly a často si dopřávaly nejluxusnější oděvy. Je známo, že v Avignonu a v Paříži si braly do kostela velké zdobené knihy: Sice v nich neuměly číst, ale demonstrovaly jimi své bohatství.

Vymýtit? Nemožné…

Ve Francii Ludvíka IX. se projevila ojedinělá snaha prostituci vymýtit. V roce 1254 vykázal král kurtizány z měst a jejich majetek měl být zabaven. Podle dochovaných listin však ještě v roce 1256 vymáhal panovník dodržování výnosu ve vlastních obcích – což naznačuje, jak aktivně radní k plnění jeho vůle přistupovali. Některá města přitom učinila jen nejnutnější opatření: Například Dijon tvrdil, že prostitutky „vyhnal“, neboť rada jejich řemeslu vyhradila pouze dvě ulice. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ilustrace průběhu úplného zatmění Měsíce 21. ledna 2019 znázorňuje postup měsíčního kotouče zemským polostínem (tzv. penumbra) i plným stínem (tzv. umbra). Všechny časové údaje odpovídají středoevropskému času (SEČ).

Vesmír

Když začal mramor Tádž Mahalu žloutnout, vynalezli si Indové metodu jeho čištění - stavbu pokryli říčním bahnem, které nečistoty vysálo.

Historie

Bílý kůň z Uffingtonu patří po Stonehenge k nejslavnějším pravěkým památkám v Británii. Obr z Cerne Abbas zase zosobňuje boha plodnosti. Možná jde však jen o podařený žert.

Zajímavosti

Násilí ve filmech přibývá. Naštěstí to nemá dopad do reálného světa.

Věda

Osmanská kavalerie našla během války větší uplatnění, než například jezdci na západní frontě

Válka

Rudá planeta v průzračné atmosféře a během globální prachové bouře

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907