Vesmírná observatoř Chandra objevila záhadný zdroj rentgenového záření

31.03.2017 - Stanislav Mihulka

Na snímcích observatoře Chandra se nečekaně rozsvítil a opět zhasl výjimečný rentgenový zdroj

CDF-S XT1 -<p>Neobvyklý rentgenový zdroj na snímku Chandra Deep Field-South </p>
CDF-S XT1 -

Neobvyklý rentgenový zdroj na snímku Chandra Deep Field-South 


Reklama

Americká observatoř Chandra před časem pořídila rentgenový snímek ze zatím nejvzdálenější části vesmíru, který odborníci označují jako Chandra Deep Field-South (CDF-S). Chandra toto místo pozorovala mnohokrát a objevuje tam podivuhodné věci.

Vědci na snímcích observatoře Chandra vystopovali unikátní rentgenový zdroj CDF-S XT1, jemuž prozatím moc nerozumí. Před říjnem 2014 o tomto zdroji nikdo nevěděl. Pak se najednou rozsvítil a během několika hodin se jeho rentgenové záření zesílilo nejméně tisíckrát. Pak zhruba za další den zdroj CDF-S XT1 zeslábl natolik, že zmizel z dohledu Chandry.

Co to mohlo být? Badatelé věnovali tisíce hodin práce tomu, aby v datech Hublleho vesmírného teleskopu, a také Spitzerova vesmírného teleskopu zjistili, kde tento zdroj vlastně je.

Rentgenový zdroj z nenápadné galaxie

Prosívání dat bylo nakonec korunováno úspěchem. Objekt CDF-S XT1 se podle všeho nachází v malé a nepříliš zářivé galaxii, ve vzdálenosti 10,7 miliardy světelných let. Nicméně ale, tento objekt po dobu pár minut zářil tak silně, že tisíckrát předčil veškeré hvězdy ve zmíněné galaxii dohromady.

TIP: Družice Chandra zachytila jednu z největších erupcí od dob Velkého třesku

Zatím jsme prý nic podobného neviděli. Vědci se domnívají, že buď jde o rentgenový projev zdroje gama záblesku (GRB) anebo důsledek pohlcení bílého trpaslíka černou dírou střední velikosti. Od té doby už nic podobného nepozorovala ani observatoř Chandra, ani žádné jiné naše vesmírné či pozemní zařízení. Záhada tedy stále trvá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Chandra X-ray Center / NASA

  • Zdroj fotografií: Chandra X-ray Center / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Knihovna v egyptské Alexandrii hořela hned několikrát.

Historie

Koláž zachycuje průběh úplného zatmění Slunce (zleva doprava). Uprostřed je patrná i tvář Měsíce, díky jevu nazývanému „popelavý svit“, zatímco zakrytý disk hvězdy obklopuje paprskovitá koróna. Na začátku a na konci úkazu jsou vidět oslnivé kapičky slunečního světla a také narůžovělá obálka stálice, tzv. chromosféra.

Vesmír
Zajímavosti

K většině katapultáží dochází nízko u země, nebo přímo po nechtěném kontaktu s ní (nehoda  britského harrieru v Afghánistánu, 2009).

Válka

Zničení slovanské svatyně na Rujáně roku 1168 na plátně Lauritse Tuxena z druhé poloviny 19. století. Povalení Svantovítovy sochy přihlíží dánský král Valdemar a roskildský biskup Absalon.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907