Vesmírná observatoř Chandra objevila záhadný zdroj rentgenového záření

31.03.2017 - Stanislav Mihulka

Na snímcích observatoře Chandra se nečekaně rozsvítil a opět zhasl výjimečný rentgenový zdroj

CDF-S XT1 -<p>Neobvyklý rentgenový zdroj na snímku Chandra Deep Field-South </p>
CDF-S XT1 -

Neobvyklý rentgenový zdroj na snímku Chandra Deep Field-South 


Reklama

Americká observatoř Chandra před časem pořídila rentgenový snímek ze zatím nejvzdálenější části vesmíru, který odborníci označují jako Chandra Deep Field-South (CDF-S). Chandra toto místo pozorovala mnohokrát a objevuje tam podivuhodné věci.

Vědci na snímcích observatoře Chandra vystopovali unikátní rentgenový zdroj CDF-S XT1, jemuž prozatím moc nerozumí. Před říjnem 2014 o tomto zdroji nikdo nevěděl. Pak se najednou rozsvítil a během několika hodin se jeho rentgenové záření zesílilo nejméně tisíckrát. Pak zhruba za další den zdroj CDF-S XT1 zeslábl natolik, že zmizel z dohledu Chandry.

Co to mohlo být? Badatelé věnovali tisíce hodin práce tomu, aby v datech Hublleho vesmírného teleskopu, a také Spitzerova vesmírného teleskopu zjistili, kde tento zdroj vlastně je.

Rentgenový zdroj z nenápadné galaxie

Prosívání dat bylo nakonec korunováno úspěchem. Objekt CDF-S XT1 se podle všeho nachází v malé a nepříliš zářivé galaxii, ve vzdálenosti 10,7 miliardy světelných let. Nicméně ale, tento objekt po dobu pár minut zářil tak silně, že tisíckrát předčil veškeré hvězdy ve zmíněné galaxii dohromady.

TIP: Družice Chandra zachytila jednu z největších erupcí od dob Velkého třesku

Zatím jsme prý nic podobného neviděli. Vědci se domnívají, že buď jde o rentgenový projev zdroje gama záblesku (GRB) anebo důsledek pohlcení bílého trpaslíka černou dírou střední velikosti. Od té doby už nic podobného nepozorovala ani observatoř Chandra, ani žádné jiné naše vesmírné či pozemní zařízení. Záhada tedy stále trvá.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Chandra X-ray Center / NASA

  • Zdroj fotografií: Chandra X-ray Center / NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907