Vesmírný montér Archinaut bude vylepšovat satelity na oběžné dráze

03.08.2018 - Stanislav Mihulka

Šikovný satelit Archinaut bude mít 3D tiskárnu a robotické manipulační paže

<p>Ilustrace satelitu Archinaut ve vesmíru</p>

Ilustrace satelitu Archinaut ve vesmíru


Reklama

Kalifornský startup Made in Space připravuje vesmírného montéra, robotický satelit jménem Archinaut. Mezi jeho první úkoly bude patřit vylepšování malých satelitů velkými a výkonnými solárními systémy.

Pokud Archinaut uspěje, tak by mohl vylepšovat satelity váhové kategorie 150 až 300 kilogramů na oběžné dráze tím stylem, že budou mít k dispozici až pětinásobek energie. Takto vylepšené satelity se pak svými výkony vyrovnají mnohem větším a také mnohem dražším satelitům.

Satelitní montér se 3D tiskárnou

Made in Space vyvíjí Archinauta v rámci kontraktu NASA. Robotický montér bude mít k dispozici 3D tiskárnu a robotické manipulační paže. Až se Archinaut dostane na oběžnou dráhu, tak tam zvládne spoustu různých věcí, od oprav satelitů až po stavbu velkých konstrukcí, jak jsou třeba kosmické teleskopy.

TIP: Made in Space: 3D tiskárna na ISS vytiskla svůj první výtvor

S Archinautem bude možné ve vesmíru vybudovat mnohem větší a sofistikovanější solární systémy i další typy konstrukcí. Doposud totiž musíme solární panely skládat do nosných raket a ve vesmíru je zase rozkládat. Archinaut na to půjde úplně jinak. Společnost Made in Space už má za sebou úspěšnou zkušenost s dodáním dvou 3D tiskáren na Mezinárodní vesmírnou stanici.

 

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Made in Space

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Válka

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907