Veverka na kolečkách: Zraněný hlodavec získal náhradní přední končetiny

29.04.2018 - Vilém Koubek

Pokud přijde veverka v přírodě o přední packy, v podstatě nemá šanci přežít. V péči nadšených lékařů se však může opět rozběhnout


Reklama

Veverka, která dostala jméno Karamel, se pravděpodobně v lesích nedaleko tureckého města Batman chytla do pasti. Skončila s natolik poničenými packami, že jí je veterináři museli amputovat. Malý hlodavec tak při nehodě nejen ztratil naději na návrat do divočiny, ale zároveň mu dělal problém i obyčejný pohyb. Vědci z Istanbul Aydın University proto přišli se speciální protézou, která veverce nahrazuje přední končetiny kolečky. V době vzniku tohoto článku s nimi již Karamel čiperně pobíhala a vracela se do života.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, National Geographic

  • Zdroj fotografií: Profimedia, National GeographicDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907