Vichry černých děr a hvězd vytvarovaly unikátního galaktického motýla

24.04.2018 - Stanislav Mihulka

Ultrazářivá infračervená galaxie NGC 6240 se zrodila splynutím dvou aktivních galaxií

<p>Galaxie NGC 6240 na snímku Hubbleova vesmírného teleskopu</p>

Galaxie NGC 6240 na snímku Hubbleova vesmírného teleskopu


Reklama

Ve vesmíru obvykle potkáváme galaxie spirální nebo eliptické. V řadě případů mají ale galaxie výstřední, exoticky vyhlížející tvary. Patří k nim i galaxie NGC 6240, která připomíná galaktického motýla. Nachází se v souhvězdí Hadonoše a je od nás vzdálená asi 400 milionů světelných let.

Francisco Müller-Sánchez z Coloradské univerzity v Boulderu a jeho kolegové tuto galaxii detailně prostudovali a zjišťovali, co tam vytváří nápadnou strukturu motýla. Podle jejich pozorování hrají v utváření galaxie NGC 6240 stěžejní roli supermasivní černé díry, které tam jsou hned dvě, společně s hvězdami.

Zrození motýla ve splynutých galaxiích

Intenzivní výtrysky hmoty supermasivních černých děr, a rovněž hvězd, zřejmě zásadně přispěly k vytvoření gigantického oblaku plynu ve tvaru motýla. A také podle všeho tlumí tvorbu nových hvězd v této galaxii.

TIP: Souboj vesmírných titánů: Drama, které se odehrálo před 13 miliardami let

Galaxie NGC 6240, která intenzivně září v infračervené oblasti, je výjimečná tím, že obsahuje dvě supermasivní černé díry, které ještě ke všemu jsou obě dvě aktivními galaktickými jádry. Galaxie vznikla nedávným splynutím dvou galaxií a jejich bývalé centrální supermasivní černé díry teď kolem sebe krouží v divokém tanci, který skončí jejich dramatickým splynutím. Díky tomu je struktura galaxie NGC 6240 tak fenomenální, jak říkají astronomové.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Colorado Boulder

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, the Hubble Heritage (STScI/AURA)-ESA/Hubble Collaboration, and A. Evans (University of Virginia, Charlottesville/NRAO/Stony Brook University)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907