Vídeňský Ring: Slavná Ringstraße je dílem architekta Ludwiga von Förstera

07.03.2023 - Vendula Borůvková

Slavná městská třída kolem vnitřního města vznikala od 60. do 90. let 19. století na místě zbořených městských hradeb a dnes měří přes pět kilometrů. Historizující sloh, ve kterém vznikaly jednotlivé stavby, je označován jako Ringstraßenstil.

<p>Ringstrasse vtiskla základní rysy několika městům, zejména Vídni, Brnu a Štýrskému Hradci a je jednou z nejvýznamnějších událostí dějin architektury a stavby měst 19. století v celosvětovém kontextu. <em>(foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)</em></p>

Ringstrasse vtiskla základní rysy několika městům, zejména Vídni, Brnu a Štýrskému Hradci a je jednou z nejvýznamnějších událostí dějin architektury a stavby měst 19. století v celosvětovém kontextu. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)


Reklama

Metoda fotochromu, tedy ručního obarvování černobílých snímků, které bylo poté možné tisknout, vznikla kolem roku 1880. V dalších desetiletích pomocí ní vznikaly pohlednice, plakáty i „barevné“ obrázky v časopisech a sběratelé fotochromové obrázky milují dodnes.

TIP: Chcete ochutnat speciality? Naschmarkt zásobuje Vídeňany už od 16. století

Tento záběr tzv. vídeňského prstence vznikl přímo u firmy, která za vynálezem stojí. Malá písmena PZ vlevo dole znamenají totiž Photochrom (později Photoglob) Zürich. Na obrázku, který vznikl právě metodou fotochromu, je vidět (zleva) budova rakouského parlamentu, Nová radnice, hlavní budova Vídeňské univerzity, Votivkirche a Burgtheater. Záběr byl pořízen téměř jistě ze střechy Uměleckohistorického muzea. 

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907