Slavná městská třída kolem vnitřního města vznikala od 60. do 90. let 19. století na místě zbořených městských hradeb a dnes měří přes pět kilometrů. Historizující sloh, ve kterém vznikaly jednotlivé stavby, je označován jako Ringstraßenstil.
Metoda fotochromu, tedy ručního obarvování černobílých snímků, které bylo poté možné tisknout, vznikla kolem roku 1880. V dalších desetiletích pomocí ní vznikaly pohlednice, plakáty i „barevné“ obrázky v časopisech a sběratelé fotochromové obrázky milují dodnes.
TIP: Chcete ochutnat speciality? Naschmarkt zásobuje Vídeňany už od 16. století
Tento záběr tzv. vídeňského prstence vznikl přímo u firmy, která za vynálezem stojí. Malá písmena PZ vlevo dole znamenají totiž Photochrom (později Photoglob) Zürich. Na obrázku, který vznikl právě metodou fotochromu, je vidět (zleva) budova rakouského parlamentu, Nová radnice, hlavní budova Vídeňské univerzity, Votivkirche a Burgtheater. Záběr byl pořízen téměř jistě ze střechy Uměleckohistorického muzea.
VědaPitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana Pavlova, CC BY-SA 4.0)
VálkaZ nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)
ZajímavostiČlánek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemian, CC0)