Vietnamská jeskyně Son Doong: Obr, který dlouho spal

17.03.2023 - Marek Telička

Existence vietnamské jeskyně Son Doong zůstávala lidem dlouho utajena, čemuž mohla vděčit především své odlehlosti a nepřístupnosti. Až v roce 1991 ji náhodou objevil lesní dělník

<p>Tato fotografie výmluvně svědčí o velikosti jeskyně Son Doong. Pokud máte dobrý zrak nebo možná spíše představivost, objevíte na úrovni nejvýše položených zelených ploch lidskou postavu.<em> (foto: Shutterstock)</em></p>

Tato fotografie výmluvně svědčí o velikosti jeskyně Son Doong. Pokud máte dobrý zrak nebo možná spíše představivost, objevíte na úrovni nejvýše položených zelených ploch lidskou postavu. (foto: Shutterstock)


Reklama

Hồ-Khanh, který jeskyni jako první objevil, se později znovu opakovaně pokoušel najít cestu k podzemní sluji, musel ale několikrát kapitulovat před spletitým terénem Annamského pohoří. Až po bezmála dvou desetiletích jej britští speleologové, kteří se o jeho nálezu doslechli, požádali o spolupráci při pátrání. V dubnu 2010 pak skutečně našli obrovskou jeskyni, kterou pojmenovali Son Doong, což znamená Jeskyně horské řeky.

Ukázalo se, že jde o zcela mimořádný objev. Jeskyně je totiž zhruba devět kilometrů dlouhá a největší prostora má na délku více než pět kilometrů, je až 200 metrů vysoká a 150 metrů široká. Do největšího dómu by se bez problémů vešel Boeing 747. Jde o největší jeskyni světa, která výrazně předčí dřívějšího rekordmana – malajskou Jelení jeskyni s rozměry 2 000 × 90 × 100 metrů. Podzemní prostor byl vytvořen před 2–5 miliony let rychle tekoucí řekou, která vymlela vápenec pod horským hřebenem. 

TIP: Nejzajímavější jeskyně světa: Pět podzemních skvostů

Už v srpnu 2013 dorazila do jeskyně v Annamských horách první komerční výprava složená z šesti turistů z Austrálie, Norska, Ruska a USA. Jen cesta k jeskyni hustou džunglí zabrala jeden a půl dne a každý z turistů zaplatil za výpravu trvající 7 dní a 6 nocí plných 3 000 dolarů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907