Vítejte v Monowi: Americké vesničce s jediným stálým obyvatelem

05.02.2018 - Zuzana Rychlá

Čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová zastává ve vesnici Monowi funkci starostky, úřednice, knihovnice, barmanky a pokladníka. Je zde totiž jedinou trvale žijící obyvatelkou...

<p>Americké Monowi je místem s nejmenší populací v USA. Trvale zde žije jen čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová.</p>

Americké Monowi je místem s nejmenší populací v USA. Trvale zde žije jen čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová.


Reklama

V roce 1930, kdy se do vesnice Monowi uprostřed amerického státu Nebraska přistěhovali rodiče Elsie Eilerové, zde žilo okolo 120 stálých obyvatel. Ve vesničce fungovaly tři obchody s potravinami, železnice, několik restaurací a bylo zde i vězení. Dnes je Elsie jejím posledním stálým obyvatelem.

Kromě toho Elsie zastává i funkci starostky, úřednice, knihovnice, barmanky a pokladníka. Když například žádala o licenci na prodej alkoholu, povolení si jako tajemnice obce vystavovala sama. 

Vylidňování Monowi začalo brzy po druhé světové válce, kdy lidé ze středozápadu odcházeli za štěstím do větších měst. Církev zde fungovala ještě v roce 1960 a do roku 1974 se držela i škola. V polovině sedmdesátých let se z vísky odstěhovaly obě děti Elsie Eilerové a počet obyvatel tehdy klesl na osmnáct. O dvacet let později již zde zůstala Elsie se svým manželem Rudym.

V roce 2004, kdy Rudy zemřel, zůstala Elsie jediným stálým obyvatelem Monowi. Víska se tak stala místem s oficiálně nejmenší populací v USA. Do té doby držela rekord obec Gross v Nebrasce, kde trvale žili dva lidé.

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: BBC, Flickr

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Escobar měl na svědomí tisíce životů. V Medellínu sotva potkáte někoho, kdo by neznal některou z obětí.

Cestování
Historie

Jeden z australských sklípkanců. Tento pavouk patří k nejnebezpečnějším druhům zvířat na světě a jedno jeho kousnutí může být pro člověka smrtelné.

Věda

Mlha v atmosféře Pluta na snímku sondy New Horizons

Vesmír

Hamburger byl populární už v antice

Věda

Izraelské A-4 Skyhawky se osvědčily, tyto stroje však už čekají na rozebrání.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907