Vítejte v Monowi: Americké vesničce s jediným stálým obyvatelem

05.02.2018 - Zuzana Rychlá

Čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová zastává ve vesnici Monowi funkci starostky, úřednice, knihovnice, barmanky a pokladníka. Je zde totiž jedinou trvale žijící obyvatelkou...

<p>Americké Monowi je místem s nejmenší populací v USA. Trvale zde žije jen čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová.</p>

Americké Monowi je místem s nejmenší populací v USA. Trvale zde žije jen čtyřiaosmdesátiletá Elsie Eilerová.


Reklama

V roce 1930, kdy se do vesnice Monowi uprostřed amerického státu Nebraska přistěhovali rodiče Elsie Eilerové, zde žilo okolo 120 stálých obyvatel. Ve vesničce fungovaly tři obchody s potravinami, železnice, několik restaurací a bylo zde i vězení. Dnes je Elsie jejím posledním stálým obyvatelem.

Kromě toho Elsie zastává i funkci starostky, úřednice, knihovnice, barmanky a pokladníka. Když například žádala o licenci na prodej alkoholu, povolení si jako tajemnice obce vystavovala sama. 

Vylidňování Monowi začalo brzy po druhé světové válce, kdy lidé ze středozápadu odcházeli za štěstím do větších měst. Církev zde fungovala ještě v roce 1960 a do roku 1974 se držela i škola. V polovině sedmdesátých let se z vísky odstěhovaly obě děti Elsie Eilerové a počet obyvatel tehdy klesl na osmnáct. O dvacet let později již zde zůstala Elsie se svým manželem Rudym.

V roce 2004, kdy Rudy zemřel, zůstala Elsie jediným stálým obyvatelem Monowi. Víska se tak stala místem s oficiálně nejmenší populací v USA. Do té doby držela rekord obec Gross v Nebrasce, kde trvale žili dva lidé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    BBC

  • Zdroj fotografií: BBC, Flickr

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Sovětští vojáci během „bitvy o předměstí“ ve městě Puškin v lednu 1944. Od září 1941 bylo toto město ležící pouhých 25 kilometrů od centra Leningradu okupováno německými vojáky.

Válka
Zajímavosti

Jeden miligram jedu pralesničky strašné (Phyllobates terribilis) by stačil k usmrcení 10 000 myší, 10 až 20 lidí, nebo dvou samců slona afrického.

Věda

„Kosmický ohňostroj“, i tak by se dal nazvat rozpad raketového stupně z nosiče CZ-3B. (foto: © Steve Cullen Photography)

Vesmír

Milan Obrenović II. (1819–1839)

26 dnů srbským králem

Princ Milan Obrenović byl srbským knížetem a coby nejstarší syn v rodu měl garantováno dědictví koruny. Jenže když na konci června roku 1839 srbský král (a jeho otec) Miloš Obrenović abdikuje, prodělává princ těžký zápal plic. Blouzní v horečkách a trpí zimnicí, vůbec netuší, co se kolem něj děje. Nepostřehne ani to, že už je vlastně panovníkem. Po šestadvaceti dnech od svého čestného jmenování umírá, aniž by podepsal jediný dokument nebo list. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907