Vítězství očkování: V Novém světě lékaři eliminovali spalničky

29.09.2016 - Stanislav Mihulka

Severní a jižní Amerika jsou teď zcela bez spalniček. Podle zdravotníků jde o historický úspěch

Očkování proti spalničkám -<p>Lékaři intenzivně očkují proti spalničkám i na Filipínách</p>
Očkování proti spalničkám -

Lékaři intenzivně očkují proti spalničkám i na Filipínách


Reklama

Spalničky, extrémně nakažlivou virózu s nebezpečnými komplikacemi, teď zcela vymýtili na obou amerických kontinentech. Ve společném prohlášení to uvedla Panamerická zdravotnická organizace PAHO a Světová zdravotnická organizace WHO.

Spalničky sice ještě přežívají v některých oblastech planety, ale v severní a jižní Americe se jich už nemusejí bát. Podle představitelů PAHO a WHO jde o historický úspěch s globálním významem, za nímž stojí velmi tvrdá práce zdravotníků a vědců a důsledné očkování.

TIP: Spála se vrací: Postrach dětí minulých století je opět na vzestupu

V našich končinách jsme už pozapoměli, co jsou spalničky zač – přestože se u nás pár případů spalniček ročně vyskytne, u lidí kteří nebyli očkování povinnou vakcínou MMR. Spalničky nejsou jenom nějaká horečka s vyrážkou. Ve skutečnosti jde o drsného zabijáka, který v chudých zemích patří mezi nejčastější příčiny umrtí dětí do 5 let.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Z čelního pohledu je velmi dobře patrný neobvyklý tvar žraločího rypce. (foto: © Martin Procházka, se souhlasem k publikování)

Příroda

Pravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)

Vesmír

V období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire CouncilCC BY-ND 2.0)

Věda

Svůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v  šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)

Historie

Za afrodiziakum je považován například celer, marihuana, zázvor, čokoláda, muškátový oříšek nebo třeba prudce jedovatý blín černý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907