Vody afrického jezera Tanganika se oteplují a mizí z něho život

10.08.2016 - Stanislav Mihulka

Postupné oteplování jezera Tanganika omezuje promíchávání jeho vod, což má fatální důsledky pro místní živočichy


Reklama

Jezero Tanganika leží ve východní Africe, na hranicích Demokratické republiky Kongo, Tanzanie, Zambie a Burundi. Jde o nejstarší a také nejhlubší jezero v Africe s maximální hloubkou 1 470 m, jehož rozloha činí 34 tisíc kilometrů čtverečních.

Přibližně 75 procent druhů živočichů v jezeru Tanganika jsou endemiti, tedy druhy, co nežijí nikde jinde. Týká se to hlavně ryb, krevet, korýšů a plžů.

Jezero Tanganika se postupně otepluje a to se podepisuje na jeho obyvatelích. Vědci analyzovali vrstvy sedimentů jezera, které pocházejí z posledních více než 1 500 let. Vyčetli z nich tehdejší teplotu vody, produkci řas a zastoupení rybích fosilií.

TIP: Zlovolné klima: Oteplování zdržuje leteckou dopravu

Problém jezera Tanganika spočívá v tom, že rostoucí teploty zabraňují promíchávání jednotlivých vrstev jeho vod. To vede k omezování živin v horních vrstvách jezera a zároveň ke snižování obsahu kyslíku u dna jezera. Výsledkem je dramatické snižování množství řas, měkkýšů a korýšů v jezeře.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, PNAS

  • Zdroj fotografií: Worldtraveller / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tolkienovi vydělaly jeho knihy tolik peněz, že litoval, že neodešel do důchodu dříve. Kvůli své slávě se navíc musel nechat vyškrtnout z telefonního seznamu.

Zajímavosti

Mozkové čipy přeloží mozkové vlny do srozumitelného textu

Věda

Do řeky, která v belgické zoo protéká výběhem rodinky orangutanů, umožnili přístup vydrám.

Revue

Současná astronomie nahlíží na Plejády jako na otevřenou hvězdokupu vzdálenou zhruba 445 světelných let, jejíž členky vznikly z jednoho prachoplynného mezihvězdného mračna asi před 110 miliony roky. 

Vesmír

Svatý Jiří byl podle křesťanské hagiografie římský voják pocházející z Anatolie, dnešního Turecka. Jeho nejslavnější zápas s drakem se měl odehrát u města Kyrény v Libyi.

Historie

Britské motorové čluny na hlídce v roce 1940.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907