Vody afrického jezera Tanganika se oteplují a mizí z něho život

10.08.2016 - Stanislav Mihulka

Postupné oteplování jezera Tanganika omezuje promíchávání jeho vod, což má fatální důsledky pro místní živočichy


Reklama

Jezero Tanganika leží ve východní Africe, na hranicích Demokratické republiky Kongo, Tanzanie, Zambie a Burundi. Jde o nejstarší a také nejhlubší jezero v Africe s maximální hloubkou 1 470 m, jehož rozloha činí 34 tisíc kilometrů čtverečních.

Přibližně 75 procent druhů živočichů v jezeru Tanganika jsou endemiti, tedy druhy, co nežijí nikde jinde. Týká se to hlavně ryb, krevet, korýšů a plžů.

Jezero Tanganika se postupně otepluje a to se podepisuje na jeho obyvatelích. Vědci analyzovali vrstvy sedimentů jezera, které pocházejí z posledních více než 1 500 let. Vyčetli z nich tehdejší teplotu vody, produkci řas a zastoupení rybích fosilií.

TIP: Zlovolné klima: Oteplování zdržuje leteckou dopravu

Problém jezera Tanganika spočívá v tom, že rostoucí teploty zabraňují promíchávání jednotlivých vrstev jeho vod. To vede k omezování živin v horních vrstvách jezera a zároveň ke snižování obsahu kyslíku u dna jezera. Výsledkem je dramatické snižování množství řas, měkkýšů a korýšů v jezeře.

  • Zdroj textu:

    New Scientist, PNAS

  • Zdroj fotografií: Worldtraveller / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Příchod bělochů znamenal pro indiány šok. Hernán Cortés dobývá Tenochtitlán, hlavní město Aztéků.

Zajímavosti

Počty amerických a kanadských opeřenců se rychle ztenčují.

Věda
Reklama
Revue

Poslední zbytky horských deštných pralesů Sierra Madre v Guatemale a Mexiku jsou domovem mnoha kriticky ohrožených druhů živočichů a rostlin, mezi nimi i guanů horských.

Příroda

Analema složená ze snímků pořízených během roku 2015 ve městě Sulmona ve střední Itálii. Nejvyšší bod „osmičky“ tvoří sluneční kotouč zachycený 21. června, v den letního slunovratu, nejnižší pak 21. prosince, tedy na zimní slunovrat

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907