Vody prvohorní Austrálie se hemžily obrovitými kyjonožci

08.07.2020 - Stanislav Mihulka

Potápění ve vodách prvohorní Austrálie muselo být děsivým zážitkem. Podle paleontologů se zdejší vody hemžily třímetrovými kyjonožci

<p>Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.</p>

Kyjonožec Eurypterus dosahoval délky 1,3 metru. Největší druhy ale dorůstaly až tří metrů.


Reklama

Dnešní Austrálie je známá jako kontinent, kde žije velké množství životu nebezpečných tvorů. Jak ale ukázal nedávný výzkum australských a německých paleontologů, množství děsivých tvorů žilo v oblasti Austrálie již před mnoha miliony let. Šlo o kyjonožce, vymřelé mořské klepítkatce, kteří terorizovali oceány po téměř celé období prvohor, až do velkého masového vymírání na konci permu.

O kyjonožcích v oblasti Austrálie toho bylo doposud známo jen velice málo. Paleontologové teď ale prošli muzea a prozkoumali doslova každý kousek australské fosilie, která by mohla být kyjonožcem. Prakticky všechny zkoumané nálezy byly nekompletní, často jen úlomky těl kyjonožců. Výsledky výzkumu ale ukazují, že prvohorní moře kolem Austrálie, která byla po většinu sledovaného období součástí superkontinentu Gondwana, byla plná rozličných kyjonožců.

TIP: Extrém jako životní styl: Australská příroda nepozornost neodpouští!

V okolí prvohorní Austrálie žili kyjonožci všech možných velikostí, od tvorů dosahujících sotva pár centimetrů, až po obludného kyjonožce Jaekelopterus rhenaniae, známého mimo jiné i z Evropy, který dosahoval délky téměř 3 metrů. Právě tito velcí kyjonožci a jim podobné druhy byli zřejmě často vrcholovými predátory tehdejších oceánů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Obsidian Soul / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Vypadal takhle nějak mladý Mars?

Vesmír

EHang 216F předvádí hašení požáru ve výškové budově.

Věda

Jak dosvědčuje i tento snímek, vylézt na nízké větve stromů není pro gepardy až takový problém.

Příroda

Bariéra se skládá z desíti ocelových bran – šesti zvedacích a čtyř padacích –, které protínají řeku v úseku, jenž měří 520 metrů na šířku.

Zajímavosti

Konstantin a Metoděj

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907