Reklama


Vojenská přehlídka na Rudém náměstí 1941: Gesto určené světu

26.11.2016 - Tomáš Cidlina

Vojenská přehlídka konaná v Moskvě v listopadu 1941 probíhala v době, kdy bylo Sovětskému svazu nejhůře. Němci už stáli pár desítek kilometrů před hlavním městem

Známka s motivem přehlídky -<p>Známka s motivem přehlídky ze 7. listopadu 1941. Během ní sněžilo a silně mrzlo</p>
Známka s motivem přehlídky -

Známka s motivem přehlídky ze 7. listopadu 1941. Během ní sněžilo a silně mrzlo

Reklama

Sovětská propaganda se pochopitelně snažila burcovat obyvatelstvo k tuhému odporu proti okupantům. Součástí této morální mobilizace se stala i tradiční vojenská přehlídka, kterou Rudé náměstí hostilo každoročně 7. listopadu na výročí Velké říjnové socialistické revoluce. Roku 1941 se však situace od předchozích let lišila. Od zajatých Němců Sověti vyzvěděli, že na výročí bolševické revoluce hodlá na Rudém náměstí předvést svá vojska Adolf Hitler.

Tvá vlast tě volá

Z prestižních důvodů se tedy nakonec celá akce konala a oficiálním pořadatelem byl sám Stalin, přestože ještě před pouhými několika týdny pomýšlel na svůj vlastní odjezd z města. Pochod vojáků začal netradičně již v osm hodin ráno. Organizátoři zamýšleli změnou času oproti tradiční desáté hodině snížit riziko útoku německé Luftwaffe. Na přehlídce defilovaly části jednotek odvelené přímo z fronty, ale hlavně příslušníci sibiřských divizí, které Moskvě přispěchaly na pomoc. Sevřené šiky pochodovaly kolem kremelské zdi, Leninova mauzolea a velkého plakátu s obrazem ženy představující rodnou zem s nápisem „Tvá vlast tě volá“.

Na pochod vojsk dohlížel z koňského sedla hrdina občanské války maršál Buďonnyj a vojáci z přehlídky odcházeli přímo na své pozice na frontě. Výsledný dojem nesmělo nic zkazit, a tak speciální oddíly čekaly připraveny zasáhnout a okamžitě odtáhnout mrtvé a zraněné v případě německého náletu. Z hlavní tribuny všemu přihlíželo několik nejvyšších hodnostářů politbyra a Stalin, který v projevu k vojákům apeloval na všechny složky Rudé armády a na její bojové tradice od dob občanské války.

Použil i smyšlený údaj o německých ztrátách, když pronesl, že Němci za necelý půlrok od počátku útoku ztratili 4,5 milionu mužů. Kromě tradic sovětských ale Stalin podtrhl i význam ruských vůdců historie. Neopomněl Alexandra Něvského, Alexandra Suvorova či Michaila Kutuzova a ve snaze apelovat na všechny vlastenecky smýšlející vojáky a Moskvany se tak vlastně přihlásil také k tradicím armády carského Ruska. V následujících válečných letech se vojenská přehlídka k výročí VŘSR nekonala. Defilující vojáky spatřilo Rudé náměstí až v červnu 1945. 

  • Zdroj textu: Bitvy I/2014
  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články

Normandie: Opouštěný turistický ráj

Normandie Francouzská Normandie byla domovem Keltů i Vikingů, přes její území se prohnali Římané a v neposlední řadě se tam odehrála jedna z klíčových událostí druhé světové války. Dnes se však nad turistickým rájem vznáší i stín teroristických útoků

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tři ženy, tři pohnuté osudy - Marie, Georgiana ani Alžběta štěstí po boku manželů nenašly.

Historie
Věda

Kolik se asi podobných exoměsíců potuluje Mléčnou dráhou?

Vesmír
Válka
Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907