Volba panovníka: Mocný nástroj vlivu českých pánů

03.11.2016 - Lenka Peremská

Stařičké české kroniky zaznamenaly, kterak má být nový panovník vlastně zvolen

Korunovační akt -<p>Korunovace byla významnou událostí, která měla pevně daný ceremoniál</p>
Korunovační akt -

Korunovace byla významnou událostí, která měla pevně daný ceremoniál


Reklama

Původní knížecí volba probíhala zpravidla na Pražském hradě, v jehož středu stál jakýsi dávný kamenný stolec nazývaný Žiži. Právě k němu byl kandidát na trůn přiveden a za hromadného pokřiku velmožské skupiny slavnostně dosazen.

Výsada volby

Prastarý trůn českých knížat byl umístěn na nejvyšším bodě návrší, přibližně v místech dnešního západního průčelí Svatovítské katedrály. Jeho zvláštní název má hned dvě možná vysvětlení. Ze staroslověnštiny známe slovo „sieža“, které znamená usednout a napovídalo by ceremoniálnímu dosednutí nově zvoleného panovníka na stolec. Stejně tak je ale možné i vysvětlení pomocí slova „žhnouti“, které odkazuje ke kultovnímu místu na vršku pahorku.

Vlastní ceremonie popisovaná dávnými učenými kronikáři však nemohla stačit k rozřešení otázky, kdo se vlastně má onoho nastolování zúčastnit. České panstvo patrně řešilo stejný problém, a tak se záhy po smrti Václava III. ponořilo do starých spisů a listin, aby vyneslo na světlo světa dokument nebývalého významu. Zlatá bula sicilská, kterou vydal již Fridrich II. pro tehdejšího českého krále Přemysla Otakara I. v roce 1212, totiž pravila, že má-li být v Českém království někdo zvolen, přisuzuje tento akt všem Čechům. V dnešní době bychom patrně chápali tento výrok doslovně, na počátku 14. století však mezi tyto Čechy patřila především a pouze zemská elita. A právě tuto úzce vymezenou skupinu tvořili čeští páni, kteří díky bezmála sto let starému dokumentu získali mocný nástroj politického vlivu.

  • Zdroj textu:

    Svět 11/2008

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907