Vousáči mají problém: Respirátory je ochrání jen v omezené míře

01.03.2020 - Martin Reichman


Reklama

Grafika Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ukazuje, že některé sestřihy vousů mohou snižovat účinnost respirátorů při ochraně před nebezpečnými viry. Výraznější porost na tváři totiž brání těsnému dosednutí respirátoru na tvář. Grafika vznikla již v roce 2017 v souvislosti s tehdejší epidemií viru SARS, vzhledem k podobnosti aktuálně se šířícího viru SARS-CoV-2, je ale platná i dnes.

Respirátory (především pak respirátory filtrační třídy FFP3 a částečně i FFP2) slouží k tomu, aby bránily ohrožení člověka zvenku, a mohou tedy ochránit před viry, bakteriemi a dalšími hrozbami člověka, který respirátor používá. Naopak roušky mají zabránit průniku choroboplodných organismů zevnitř ven – jejich hlavním účelem je tedy ochránit okolí, nikoliv člověka, který je nosí. Lékařské roušky jsou také obvykle zhotoveny z materiálu, kterým snadno procházejí zejména nejmenší částice a nejmenší mikroorganismy (pod 0,3 μm) Průměr viru chřipky je přitom jen okolo 0,1 μm a virus koronaviru SARS 2 má rozměr kolem 0,11 μm.

Reklama

  • Zdroj textu:

    cdc.gov

  • Zdroj fotografií: CDC, Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907