Vše je jenom v hlavě: Nová technologie umožňuje ovládání strojů myslí

18.12.2016 - Stanislav Mihulka

Pomocí elektroencefalografie lze řídit robotickou paži pouhými myšlenkami

Ovládání robotické paže myslí -<p>S EEG technologií je možné ovládat robota bez zásahu do mozku</p>
Ovládání robotické paže myslí -

S EEG technologií je možné ovládat robota bez zásahu do mozku


Reklama

Vědci již delší dobu pracují na vývoji technologie, se kterou by bylo možné ovládat náhradní končetiny myslí. To by umožnilo navrátit ochrnuté lidi zpět do života. Problém je v tom, že většina takových zařízení vyžaduje vložení implantátů přímo do mozku.

Na Univerzitě v Minnesotě proto vyvinuli zařízení pro ovládání přístrojů myslí, k jehož provozu nejsou mozkové implantáty nutné.

Rozhraní tohoto přístroje využívá elektroencefalografii (EEG) v podobě čapky s 64 elektrodami, které zaznamenávají signály mozku. Zařízení pak signály přeloží do pohybů robotické paže, kterou tím pádem lze ovládat myšlenkami. Dosavadní výsledky jsou prý slibné.

TIP: Nový level pro operátory dronů: Ovládat myslí celá hejna

Podobná zařízení by mohla zlepšit kvalitu života mnoha lidí, zejména těch, kteří jsou po mozkové mrtvici anebo po těžkém zranění páteře.

Reklama

  • Zdroj textu:

    University of Minnesota, Scientific Reports

  • Zdroj fotografií: University of MinnesotaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907