Příroda umí být krutá a nesmlouvavá, ale v tom také tkví její krása. Ne vždy však ti silnější a větší porážejí menší či slabší protivníky. Řada živočichů vítězí díky lsti, vynalézavosti i nebetyčné drzosti
Varanovití představují nejmohutnější čeleď žijících ještěrů: Na délku měří až 3 metry a hmotností se přibližují k 70 kg. Za obětí se buď potají plíží, nebo ji přepadnou ze zálohy. Jejich primárním instinktem je zaútočit na hlavu a v ideálním případě prokousnout kořisti krk.
Za svou obětí se kudlanky obvykle potichu kradou nebo na ni nehnutě čekají. Zaujímají u toho pozici, jako by se modlily, načež zaútočí předními končetinami. Vzrostlejší jedinci přitom zvládají chytat žáby, či dokonce malé ptáky.
Dravá mořská ryba s hadovitým tělem dorůstá až 1,5 m a může vážit i 15 kg. Při honbě za potravou nepohrdne ani mršinou, obvykle však loví: Schovává se v menších dutinách, odkud kořist přepadává.
Kousnutí bojgy zelené není pro člověka nebezpečné, její jed však dokáže usmrtit drobné ještěrky, které had loví ve větvích stromů a poté je v celku polyká. Za potravou obvykle vyráží v noci, pokud ho však něco vyruší, zaútočí i za dne.
Psi hyenovití patří mezi nejlepší lovce subsaharské Afriky. Za kořistí obvykle vyrážejí ve smečkách a do útoku se řítí rychlostí až 60 km/h. Dovedou proto ulovit třeba i paviána.
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)