Výbušná depeše: Jak německý únik informací ovlivnil Velkou válku?

15.03.2020 - Radomír Dohnal

Když si roku 1917 německý ministr zahraničí Arthur Zimmermann nedá pozor a jeden jeho telegram skončí díky britské tajné službě u špatného adresáta, změní to život hned milionům lidí. Spojené státy kvůli tomuto „psaníčku“ vstoupí do války

<p>Zimmermannova depeše byla sice zašifrována, ale její luštění nedalo Britům moc práce</p>

Zimmermannova depeše byla sice zašifrována, ale její luštění nedalo Britům moc práce


Reklama

Němci válečnému řemeslu rozumějí lépe než diplomacii. I když se na západní frontě jejich divize zasekly v neskutečně „zbytečných a vyčerpávajících“ zákopových bojích od Belgie po Švýcarsko, mají teď v kapse jeden trumf. Zatímco Britové, Francouzi a Italové melou z posledního, a nemají odkud doplňovat zdecimované stavy vojska, Němcům se blíží posily. Může za to zhroucení východní fronty. Revoluce v carském Rusku rozložila tamní vojsko spolehlivěji než hektolitry bojových plynů. Rusové uzavřeli s Němci separátní mír, a ti teď mohou s klidem napochodovat na západní frontu. Vítězný konec války se blíží. Vilém II. (1859–1941), císař německý a pruský král, si ale hodlá úspěch pojistit. Jak?

Co je za oceánem, ať tam zůstane

Potřebuje zablokovat „atlantickou zásobovací linku“, tedy námořní spojení mezi pevninskou Evropou, Velkou Británií a vzdálenými Spojenými státy. Válkou nedotčené USA sice vyznávají politiku izolacionismu, ale to jim nebrání v tom, aby prodávaly zbraně Angličanům a Francouzům. Němečtí špioni proto například odpálí sklad na ostrově Black Tom nedaleko Jersey plný munice určené na evropskou frontu. Vilém  ale hodlá použít model „neomezené ponorkové války“ při které by německé U-boty likvidovaly spojenecké zásobovací lodě. Na druhou stranu: to poslední, co by potřeboval, je vstup USA do války. 

Kdyby se ale podařilo Američany nějak zaměstnat… Tohoto úkolu se s neobyčejnou ochotou zhostí německý ministr zahraničí Arthur Zimmermann (1864–1940). Tento morálně nesmírně flexibilní člověk nikdy neopomněl využít jedinou příležitost, aby válečným protivníkům Německa zavařil na jejich domácí půdě. Jak na Rusa? Maximální podporou tamních revolučních vojsk, a také jistého pana Vladimíra Iljiče Lenina. Čím pozlobit Brity? Třeba dodávkou 20 000 pušek irským bojovníkům za nezávislost a podporou povstání v Indii. A co si nachystal, aby přidělal starosti Američanům a udržel je daleko za Atlantikem? Nejde na to úplně od lesa, ale spíš od jihu. Z Mexika...

Pohotoví Britové

„Máme v úmyslu zahájit 1. února neomezenou ponorkovou válku. Pokusíme se udržet Ameriku neutrální. V případě, že se to nepodaří, navrhujeme Mexiku spojenectví na tomto základě: společné vedení války, uzavírání míru, vydatná finanční pomoc a souhlas, pokud Mexiko opět dobude svá v minulosti ztracená území – v Texasu, Novém Mexiku a Arizoně. Jednotlivosti ponecháváme Vaší Excelenci. Jakmile bude válka se Spojenými státy jistá, vyzvěte Japonsko k následování a současně buďte prostředníkem mezi námi a Japonskem. Potvrďte příjem. Zimmermann.“

Ten text je politický dynamit, rozbuška, která vydá za všechny výstřely děl u Verdunu. Zapojení Mexika a Japonska do války po boku Osmanského Turecka, Německa, Rakousko-Uherska? Otevření nové fronty a přenesení bojů na dosud nedotčený kontinent?

TIP: „Nepokořitelná“ Enigma: K prolomení nerozluštitelné šifry pomohla náhoda

Nic z toho se nestalo - přísně důvěrnou depeši krátce po odeslání zadrží britští šifranti a diplomatickou oklikou ji doručí Američanům. Americký prezident Woodrow Wilson proto dlouho neváhá a 6. dubna 1917 vyhlašuje Německu válku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

El Comandante Fidel Castro - Pro Bílý dům představoval vládce Havany úhlavního nepřítele. CIA údajně jen v letech 1959–1963 provedla neuvěřitelných 638 pokusů o atentát.

Zajímavosti

Jedovatá a nebezpečná homolice síťkovaná

Věda

Vizualizace hvězdy s obří magnetickou skvrnou - Skvrna je jasná, zabírá až čtvrtinu povrchu hvězdy a je způsobena magnetickým polem hvězdy. Při rotaci hvězdy se skvrnu objevuje a mizí na polokouli přivrácené k Zemi, což způsobuje pozorovatelné změny jasnosti hvězdy.

Vesmír

Albert Eduard byl požitkář a nic na tom nezměnil ani sňatek s princeznou Alexandrou.

Historie

Vojáci museli využívat každé příležitosti k odpočinku, během samotné bitvy jich ale moc nebylo

Válka

Růžová záplava v ohrožení

Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907