Data Hubbleho teleskopu a observatoře Gaia posloužila ke změření pohybu hvězd v trpasličí galaxii Sochař
Astronomové poprvé v historii detailně zmapovali 3D pohyb hvězd v jiné galaxii. Jde sice o blízkou trpasličí galaxii, i tak jde ale o ohromující úspěch, který by nám mohl prozradit mnoho zajímavého o formování galaxií ve vesmíru.
Tým nizozemských odborníků Kapteynova astronomického institutu a Leidenské observatoře použil k výzkumu data Hubbleova vesmírného teleskopu, a také evropské observatoře Gaia. S jejich pomocí změřili pohyb hvězd v trpasličí galaxii Sochař, vzdálené od nás 290 tisíc světelných let.
Trpasličí galaxii v Sochaři tvoří stovky tisíc hvězd. Nizozemští astronomové zmapovali 3D pohyb desítky z nich. Dokázali to tak přesně, jako kdyby měřili pohyb člověka, který kráčí ve vzdálenosti jednoho světelného roku.
TIP: Miliarda hvězd ve 3D: Tým observatoře Gaia publikoval první katalog hvězd
Tato zajímavá galaxie je podobná primitivním galaxiím z počátku vesmíru. Vědci se domnívají, že obsahuje tolik temné hmoty, že jde o jeden z objektů s nejvyšším obsahem temné hmoty ve známém vesmíru. Je tedy velmi významná pro výzkum temné hmoty. I proto je zmapování pohybu hvězd této galaxie tak přínosné.
Hubble Space Telescope
VědaTechnologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. Prümers, CC BY 4.0)
PřírodaStřední Amerika
Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant.
Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)