Vylepšené UV LED diody zabíjejí bakterie a viry, aniž by ublížily lidem

Vylepšené ultrafialové LED diody si poradí s choroboplodnými zárodky. Na rozdíl od těch běžných ale neohrožují lidskou DNA

08.10.2022 - Stanislav Mihulka



Ultrafialové záření je velmi účinné při ničení choroboplodných zárodků. Běžně se využívá v nemocnicích a podobných zařízeních, především ke sterilizaci povrchů a lékařských nástrojů. Sterilizační UV lampy je možné vyrobit z LED diod, což vede k úspoře energie i velikosti. Ultrafialové LED diody ale obvykle využívají záření, které ohrožuje lidskou DNA. To komplikuje jejich využití.

Tým odborníků japonského výzkumného institutu RIKEN vyvinul nový typ ultrafialových LED diod, které využívají specifickou úzce vymezenou oblast tvrdého ultrafialového záření, výbornou na likvidaci mikrobů a zároveň bezpečnou pro lidi v okolí. Jejich výzkum zveřejnil odborný časopis Applied Physics Letters.

Bezpečnější LED diody

Běžné ultrafialové LED diody, které jsou pro lidské zdraví nebezpečné, bývají vyrobené z hliníku, gallia a dusíku. Japonský tým použil složitější design, získaný díky počítačovým modelům, který zahrnuje sendvičově uspořádané vrstvy materiálu, lišící se obsahem hliníku. Některé vrstvy rovněž obsahují malé množství křemíku nebo hořčíku.

TIP: Laserová antibiotika: Ultrakrátké pulzy UV záření likvidují rezistentní bakterie

Badatelé jsou přesvědčeni, že podobné technologie určitě budeme zase potřebovat. „Věříme, že naše výsledky a technologie najdou uplatnění v ochraně společnosti před budoucími pandemiemi. Stále je hodně co zlepšovat, především pokud jde o výkon LED diod a úspornost jejich provozu,přiznává vedoucí výzkumu Masafumi Jo.


Další články v sekci