Laserová antibiotika: Ultrakrátké pulzy UV záření likvidují rezistentní bakterie

01.12.2021 - Stanislav Mihulka

Pulzy ultrafialového laseru dokážou zničit choroboplodné zárodky, a přitom neublíží lidským buňkám. Mohly by nahradit některá antibiotika

<p>Pulzy UV laseru mohou ničit rezistentní bakterie i viry.</p>

Pulzy UV laseru mohou ničit rezistentní bakterie i viry.


Reklama

Doba tradičních antibiotik se dost možná chýlí ke konci. Vědci a lékaři intenzivně hledají náhradní řešení, která by nám poskytla ochranu zejména před stále častějšími rezistentními bakteriemi. Jak ukazují studie z Washingtonské univerzity v St. Louis, náhradou za dosluhující antibiotika nemusí být jen směs nových chemických léčiv. Vědci navrhují používat ultrakrátké pulzy ultrafialového laseru.

Experimenty amerických vědců potvrzují, že laserové pulzy ultrafialového záření mohou zlikvidovat běžné bakterie a viry, stejně jako rezistentní bakterie a bakteriální spory, které jsou velice odolné, a bývá těžké je zničit. Badatelé s pomocí pulzů UV laseru zničili více než 99,9 procent nechvalně proslulých „masožroutských“ zlatých stafylokoků MRSA a rovněž velmi nebezpečných bakterií E. coli ESBL. V obou případě jde o vysoce rezistentní bakterie. Se stejným úspěchem touto metodou zlikvidovali i spory potravinového patogenu Bacillus cereus.

TIP: Nové antibiotikum zničí rezistentní bakterii jako otrávená šipka

Použití pulzů má značnou výhodou v tom, že jsou neškodné pro lidské buňky. Aby ultrafialový laser ohrozil pacienty, muselo by jít o pulzy, jejichž výkon by byl o několik řádů vyšší. Díky tomu by se taková „laserová antibiotika“ mohla stát slibnou alternativou chemických preparátů, ozařování či ohřívání pro dezinfekci. Pulzy UV laseru by mohly dezinfikovat místo poranění nebo třeba kapaliny během dialýzy.

 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907