„Vyorávač brambor“ – těžký kulomet Colt-Browning vzor 1895

26.01.2016 - Martin Staroň

V Americkém námořnictvu tento kulomet v roce 1895 nahradil již zastaralé ručně poháněné gatlingy


Reklama

Protože princip automatické střelby za pomoci zpětného rázu chránil Maximův patent, musel se John Browning zaměřit na ovládání závěru pomocí odběru plynů z hlavňového vývrtu. Zvolený konstrukční postup ovšem způsobil, že v pozici těsně nad terénem musela obsluha vykopat pod zbraní menší brázdu, v níž se při střelbě pohybovala páka ovládající závěr.

 

Colt-Browning vzor 1895

HMOTNOST: 16 kg

DÉLKA: 1 040 mm

DÉLKA HLAVNĚ: 711 mm

RYCHLOST STŘELBY: 400–450 ran/min 

UŽIVATELÉ: USA, Francie, Československo, Rusko, Mexiko, Filipíny, Polsko a další

 

Kulomet Colt-Browning vzor 1895 si tak vysloužil přezdívku „vyorávač brambor“. Prvotně použité náboje 7,62 Krag-Jörgensen brzy nahradilo střelivo .30-06 Springfield, ládované do pásů po 300 kusech. V době vstupu USA do války považovala armáda kulomety za zastaralé a ponechala si je pouze k výcviku, načež se vydala cestou nákupu britských a francouzských zbraní. Výjimku představovalo letectvo, jež jimi narychlo vyzbrojilo některé stíhací stroje. Naopak do Belgie i carského Ruska exportované kusy bojovaly po celou válku. Navíc je Rusové v ojedinělých případech vytáhli ze svých skladů ještě na podzim 1941

  • Zdroj textu:

    I. světová, III/2013

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907