Výprava do střev: Miniaturní robot Sonopill by mohl zpříjemnit kolonoskopii

21.06.2019 - Stanislav Mihulka

Kapsle, která je ovládaná vnějším magnetickým polem, dokáže pořídit ultrazvukové snímky uvnitř lidského střeva

<p>Testování mikrorobota pro vyšetření tlustého střeva</p>

Testování mikrorobota pro vyšetření tlustého střeva


Reklama

Kdo někdy zažil kolonoskopii, jistě potvrdí, že nejde o úplně komfortní zákrok. Vyšetření tlustého střeva zevnitř je ale přitom velice důležité, protože může odhalit počínající bujení rakoviny tlustého střeva či další závažné zdravotní potíže. Vědci a lékaři se proto snaží vyvinout nové technologie, s nimiž by takové vyšetření bylo pro pacienta pohodlnější.

Tým britských odborníků nedávno potvrdil, že jejich nové zařízené zvané Sonopill, se může pohybovat tlustým střevem a pořizovat tam mikroultrazvukové snímky. Takové snímky jsou přitom velmi přínosné pro diagnostiku ve střevě, protože s jejich pomocí je možné snadněji odhalit změny ve tkáních, které jsou známkou počínající rakoviny.

TIP: Novinka pro vyšetření střev. Polykatelná kapsle k rozboru střevních plynů

Klíčovou součástí nového zařízení je magnetická kapsle, která je schopná pořizovat mikroultrazvukové snímky. Tento miniaturní robot se pohybuje pomoc takzvané inteligentní magnetické manipulace. Pohyb kapsle ovládá vnější robotické rameno, které pomocí změn působení magnetických polí opatrně posouvá kapslí střevem pacienta. Sonopill je vybavený navigací s umělou inteligencí, která zajistí, aby se kapsle vždy nastavila do nejvhodnější polohy pro pořízení požadovaného ultrazvukového snímku. Takové diagnostické zařízení by mohlo ulehčit léčbu mnoha pacientům.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907