Výprava do střev: Miniaturní robot Sonopill by mohl zpříjemnit kolonoskopii

Kapsle, která je ovládaná vnějším magnetickým polem, dokáže pořídit ultrazvukové snímky uvnitř lidského střeva

21.06.2019 - Stanislav MihulkaKdo někdy zažil kolonoskopii, jistě potvrdí, že nejde o úplně komfortní zákrok. Vyšetření tlustého střeva zevnitř je ale přitom velice důležité, protože může odhalit počínající bujení rakoviny tlustého střeva či další závažné zdravotní potíže. Vědci a lékaři se proto snaží vyvinout nové technologie, s nimiž by takové vyšetření bylo pro pacienta pohodlnější.

Tým britských odborníků nedávno potvrdil, že jejich nové zařízené zvané Sonopill, se může pohybovat tlustým střevem a pořizovat tam mikroultrazvukové snímky. Takové snímky jsou přitom velmi přínosné pro diagnostiku ve střevě, protože s jejich pomocí je možné snadněji odhalit změny ve tkáních, které jsou známkou počínající rakoviny.

TIP: Novinka pro vyšetření střev. Polykatelná kapsle k rozboru střevních plynů

Klíčovou součástí nového zařízení je magnetická kapsle, která je schopná pořizovat mikroultrazvukové snímky. Tento miniaturní robot se pohybuje pomoc takzvané inteligentní magnetické manipulace. Pohyb kapsle ovládá vnější robotické rameno, které pomocí změn působení magnetických polí opatrně posouvá kapslí střevem pacienta. Sonopill je vybavený navigací s umělou inteligencí, která zajistí, aby se kapsle vždy nastavila do nejvhodnější polohy pro pořízení požadovaného ultrazvukového snímku. Takové diagnostické zařízení by mohlo ulehčit léčbu mnoha pacientům.


Další články v sekci