Výstava měsíčního kamene dopraveného z Měsíce

17 . 9 . 1969

Reklama

17. září 1969 byl ve Washingtonu, D. C. vůbec poprvé vystaven veřejnosti měsíční kámen. Tento premiérový kus přivezlo na Zemi Apollo 11. Armstrong a Aldrin se během mise pohybovali v okruhu asi 30 metrů kolem výsadkového modulu a nasbírali celkem 22 kilogramů vzorků.

TIP: Jak voní Měsíc? Může se měsíční prach samovznítit?

Kámen na snímku je tzv. Big Muley – s téměř 12 kilogramy největší měsíční kámen, který byl v rámci projektu Apollo dopraven na Zemi. Své jméno získal po Billu Muehlbergerovi, vedoucímu týmu geologů mise Apolla 16. Kámen byl objeven na východním okraji kráteru Plum, v oblasti Descartes Highlands. V současné době je kámen vystaven v Johnsonově vesmírném středisku v Houstonu. Na vloženém snímku je Charlie Duke, americký astronaut sbírající Big Muley.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907