Výzkum odhalil, že 2. světová válka značně stresovala velryby

28.11.2018 - Stanislav Mihulka

Co může prozradit ušní maz velryb? Třeba to, co je v nedávné historii nejvíce stresovalo.

<p>Největší velryby v oceánu stresuje nejen lov, ale i válčení</p>

Největší velryby v oceánu stresuje nejen lov, ale i válčení


Reklama

Americký tým vědců prostudoval ušní maz plejtváků obrovských, plejtváků myšoků a keporkaků, kteří žili v Pacifiku a Atlantiku mezi lety 1870 a 2016.

Vzorky mazu získali z muzeálních exponátů a zjišťovali v nich hladinu stresového hormonu kortizolu. Výsledky jejich výzkumu ukazují, že nejvyšší hladinu kortizolu v těle měly velké velryby v šedesátých letech 20. století, kdy velrybaření na planetě dosáhlo vrcholu. V té době bylo vytěženo až 150 tisíc velryb a přeživší kytovci z toho neměli dobrý pocit.

TIP: V Arktidě dramaticky mizí mořský led, ale velryby jsou z toho u vytržení

V ušním mazu velryb je ale také zapsáno, že byly hodně stresované v první polovině čtyřicátých let 20. století. V té době přitom byl lov velryb na nízké úrovni. Podle vědců velryby v tomto období stresovala 2. světová válka, která probíhala i v oceánech. Atlantik a Pacifik byly plné hluku, lodí, ponorek, letadel, explozí a hořícího paliva. Ani to se podle všeho kytovcům příliš nelíbí.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Baylor University, Nature Communication

  • Zdroj fotografií: EurekAlert

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907