Vzácné a izolované písmo liberijského jazyka Vai dokumentuje evoluci písma

15.01.2022 - Stanislav Mihulka

Slabičné písmo jazyka Vai vzniklo kolem roku 1833 v africké Libérii. Od té doby se rychle vyvíjí. Vědcům nabízí fascinující sondu do evoluce písma

<p>První strana rukopisu MS17817, psaného písmem Vai.</p>

První strana rukopisu MS17817, psaného písmem Vai.


Reklama

V africké Libérii a z malé části i na území Sierry Leone žijí lidé etnika Vai. Jejich jazyk Vai je jedním z mnoha v jazykové skupině Mandé, jimiž mluví asi 30–40 milionů lidí v západní Africe. Jazyk Vai je ale v jedné věci velmi výjimečný. Má své vlastní, nedávno vzniklé slabičné písmo, které jako jedno z mála v Africe nevychází z latinky nebo arabského písma.

Písmo jazyka Vai vymyslel kolem roku 1833 jistý Momolu Duwalu Bukele. Podle antropologa Pierse Kellyho z australské University of New England, Bukele, který byl negramotný, toto písmo se svými sedmi společníky zapsal inkoustem z rozmačkaných bobulí. Písmo Vai je pozoruhodně podobné čerokézskému slabičnému písmu, které vzniklo nedlouho předtím v Severní Americe. Zřejmě to souvisí s tím, že v Libérii tehdy žila řada lidí čerokézského původu.

Laboratoř pro výzkum evoluce písma

Kelly a jeho kolegové využili toho, že písmo Vai je od svého vzniku poměrně izolované a zároveň se stále vyvíjí. Nabízí tedy odborníkům výjimečnou příležitost studovat evoluci psaní a písma. Psané texty hrají v naší historii významnou roli, stále ale přesně nevíme, jak vlastně písma vznikala.

TIP: Výzkum indického rukopisu odhalil nejstarší zápis číslice nula

Badatelé analyzovali 200slabičnou abecedu jazyka Vai, od jejího vzniku kolem roku 1833 až do dnešní doby. Použili přitom rukopisy psané písmem Vai různého stáří. Zjistili, že za zhruba 171 let své historie písmo Vai prodělalo intenzivní evoluci. Především se postupně zjednodušuje. Nejvíce se zjednodušily symboly, které byly původně nejsložitější. Písmo Vai se také stává uniformnějším, i když se nikdy nestalo součástí komunikace úřadů.

Jak vědci zdůrazňují, tyto změny nejsou ani zdaleka náhodné. Jazyky a písma procházejí „přírodním“ výběrem, podobně jako biologické druhy. Namísto podmínek prostředí, sexuálních partnerů a dravců nebo kořisti na ně působí uživatelé, lidé, kteří jimi mluví nebo píší. Prvky, které jsou příliš komplikované, obtížně se pamatují nebo v nich lidé dělají často chyby, většinou dlouho nepřežijí. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907