Vzácné a izolované písmo liberijského jazyka Vai dokumentuje evoluci písma

15.01.2022 - Stanislav Mihulka

Slabičné písmo jazyka Vai vzniklo kolem roku 1833 v africké Libérii. Od té doby se rychle vyvíjí. Vědcům nabízí fascinující sondu do evoluce písma

<p>První strana rukopisu MS17817, psaného písmem Vai.</p>

První strana rukopisu MS17817, psaného písmem Vai.


Reklama

V africké Libérii a z malé části i na území Sierry Leone žijí lidé etnika Vai. Jejich jazyk Vai je jedním z mnoha v jazykové skupině Mandé, jimiž mluví asi 30–40 milionů lidí v západní Africe. Jazyk Vai je ale v jedné věci velmi výjimečný. Má své vlastní, nedávno vzniklé slabičné písmo, které jako jedno z mála v Africe nevychází z latinky nebo arabského písma.

Písmo jazyka Vai vymyslel kolem roku 1833 jistý Momolu Duwalu Bukele. Podle antropologa Pierse Kellyho z australské University of New England, Bukele, který byl negramotný, toto písmo se svými sedmi společníky zapsal inkoustem z rozmačkaných bobulí. Písmo Vai je pozoruhodně podobné čerokézskému slabičnému písmu, které vzniklo nedlouho předtím v Severní Americe. Zřejmě to souvisí s tím, že v Libérii tehdy žila řada lidí čerokézského původu.

Laboratoř pro výzkum evoluce písma

Kelly a jeho kolegové využili toho, že písmo Vai je od svého vzniku poměrně izolované a zároveň se stále vyvíjí. Nabízí tedy odborníkům výjimečnou příležitost studovat evoluci psaní a písma. Psané texty hrají v naší historii významnou roli, stále ale přesně nevíme, jak vlastně písma vznikala.

TIP: Výzkum indického rukopisu odhalil nejstarší zápis číslice nula

Badatelé analyzovali 200slabičnou abecedu jazyka Vai, od jejího vzniku kolem roku 1833 až do dnešní doby. Použili přitom rukopisy psané písmem Vai různého stáří. Zjistili, že za zhruba 171 let své historie písmo Vai prodělalo intenzivní evoluci. Především se postupně zjednodušuje. Nejvíce se zjednodušily symboly, které byly původně nejsložitější. Písmo Vai se také stává uniformnějším, i když se nikdy nestalo součástí komunikace úřadů.

Jak vědci zdůrazňují, tyto změny nejsou ani zdaleka náhodné. Jazyky a písma procházejí „přírodním“ výběrem, podobně jako biologické druhy. Namísto podmínek prostředí, sexuálních partnerů a dravců nebo kořisti na ně působí uživatelé, lidé, kteří jimi mluví nebo píší. Prvky, které jsou příliš komplikované, obtížně se pamatují nebo v nich lidé dělají často chyby, většinou dlouho nepřežijí. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907