Zikmund Lucemburský: Pragmatik, který se nevyhýbal ženám ani vínu

14.09.2016 - Jaroslav Čechura

Druhorozený syn Karla IV. byl pravý Lucemburk - v sedle brázdil Evropu křížem krážem, přičemž se nevyhýbal ani vínu, ani ženám

Zikmund Lucemburský -<p>Zikmund Lucemburský patří bezesporu k nejrozporuplnějším osobnostem, ale současně k nejpozoruhodnějším vladařům</p>
Zikmund Lucemburský -

Zikmund Lucemburský patří bezesporu k nejrozporuplnějším osobnostem, ale současně k nejpozoruhodnějším vladařům


Reklama

Temperamentní lucemburský princ dostal z vůle otcovy jako vychovatele humanistu Nicolu Baccariho, jenž vedl dobrodružný, ale také prostopášný život. Dokonce stanul před soudem za pokus o znásilnění. 

Odolnost nade vše

Zikmund byl o téměř šest a půl roku mladší než jeho nevlastní bratr Václav IV. Je až neuvěřitelné, o jak rozdílné povahy se jednalo! Václav jako vladař se nejraději ukrýval na svých loveckých hrádcích, obklopen skupinou poloplebejských nižších šlechticů, příhodně nazývaných „královi milci“. Víno teklo proudem, zábava byla mnohdy krajně nevázaná, včetně sexuálních dobrodružství. Zikmund byl naopak pravý Lucemburk, stále v sedle, brázdil Evropu křížem krážem, přičemž se ovšem nevyhýbal ani vínu, ani ženám. A v konfrontaci s nevídanou krizí zejména soudobé církve rozhodně nebyl žádným donem Quijotem de la Mancha, ale naopak vpravdě znamenitým pragmatikem.

Přesto měli oba nevlastní královští bratři něco společného: nebyli zchoulostivělí, nevyhýbali se zimě a chladu, dokonce svorně nedbali rady lékaře, aby nechodili v zimě ven s nepokrytou hlavou a obnaženým hrdlem a aby nosili rukavice a teplé boty. Dokonce se rádi i v zimě koupali.

Zikmundovi bylo dokonce opakovaně doporučováno, aby zachovával určité kroky při mytí hlavy, protože měl stále rýmu a byl nachlazený: „Hlavně je třeba dbát na to, aby po umytí vlasů až do jejich usušení mělo Jeho Veličenstvo hlavu v teple… Nikdy si ji nemyjte, aniž byste do vody přidali víno. Přilijte do vody půl žejdlíku vína, a budete vařit spolu s květy heřmánku a mátou.“ Tak radil oběma urozeným mužům jejich osobní lékař Albík z Uničova.

Ostatně i dnes se doporučuje splachovat vlasy po umytí vodou s octem, což patrně může mít velmi podobný účinek.

 
  • Zdroj textu:

    Živá historie 4/2011

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Rosomáci jsou stále loveni pro svou kožešinu. Huňatá srst, promaštěná přírodními oleji, totiž dokonale izoluje proti chladu a netvoří se na ní námraza.

Příroda

Plastová láhev se rozkládá až 200 let. Ročně jich přitom v oceánu skončí přes devět milionů tun.

Zajímavosti

Dosud nejvyšší rychlostí – 16,26 km/s, tj. 58 536 km/h – zamířila do kosmu sonda New Horizons, která pak v roce 2015 prolétla kolem Pluta. Přestože jí při startu nebyla udělena třetí kosmická rychlost, opustí Sluneční soustavu podobně jako Pioneer 10 a 11 či Voyager 1 a 2 – všechny totiž urychlil průlet kolem obřích planet.

Vesmír

Dovbušovi nebylo ani čtyřicet, když se stal vůdcem zbojnické bandy operující v rozsáhlé oblasti východních Karpat.

Historie
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907