Zikmund Lucemburský: Pragmatik, který se nevyhýbal ženám ani vínu

14.09.2016 - Jaroslav Čechura

Druhorozený syn Karla IV. byl pravý Lucemburk - v sedle brázdil Evropu křížem krážem, přičemž se nevyhýbal ani vínu, ani ženám

<p>Zikmund Lucemburský patří bezesporu k nejrozporuplnějším osobnostem, ale současně k nejpozoruhodnějším vladařům</p>

Zikmund Lucemburský patří bezesporu k nejrozporuplnějším osobnostem, ale současně k nejpozoruhodnějším vladařům


Reklama

Temperamentní lucemburský princ Zikmund dostal z vůle otcovy jako vychovatele humanistu Nicolu Baccariho, jenž vedl dobrodružný, ale také prostopášný život. Dokonce stanul před soudem za pokus o znásilnění. 

Zikmund byl o téměř šest a půl roku mladší než jeho nevlastní bratr Václav IV. Je až neuvěřitelné, o jak rozdílné povahy se jednalo! Václav jako vladař se nejraději ukrýval na svých loveckých hrádcích, obklopen skupinou poloplebejských nižších šlechticů, příhodně nazývaných „královi milci“. Víno teklo proudem, zábava byla mnohdy krajně nevázaná, včetně sexuálních dobrodružství.

Odolnost nade vše

Zikmund byl naopak pravý Lucemburk, stále v sedle, brázdil Evropu křížem krážem, přičemž se ovšem nevyhýbal ani vínu, ani ženám. A v konfrontaci s nevídanou krizí zejména soudobé církve rozhodně nebyl žádným donem Quijotem de la Mancha, ale naopak vpravdě znamenitým pragmatikem.

Přesto měli oba nevlastní královští bratři něco společného: nebyli zchoulostivělí, nevyhýbali se zimě a chladu, dokonce svorně nedbali rady lékaře, aby nechodili v zimě ven s nepokrytou hlavou a obnaženým hrdlem a aby nosili rukavice a teplé boty. Dokonce se rádi i v zimě koupali.

TIP: Nevěsta pro Lucemburka: Sňatek s Marií z Anjou zajistil Zikmundovi uherský trůn

Zikmundovi bylo dokonce opakovaně doporučováno, aby zachovával určité kroky při mytí hlavy, protože měl stále rýmu a byl nachlazený: „Hlavně je třeba dbát na to, aby po umytí vlasů až do jejich usušení mělo Jeho Veličenstvo hlavu v teple… Nikdy si ji nemyjte, aniž byste do vody přidali víno. Přilijte do vody půl žejdlíku vína, a budete vařit spolu s květy heřmánku a mátou.“ Tak radil oběma urozeným mužům jejich osobní lékař Albík z Uničova. Ostatně i dnes se doporučuje splachovat vlasy po umytí vodou s octem, což patrně může mít velmi podobný účinek.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907