Zikmund Lucemburský: Pragmatik, který se nevyhýbal ženám ani vínu

Druhorozený syn Karla IV. byl pravý Lucemburk - v sedle brázdil Evropu křížem krážem, přičemž se nevyhýbal ani vínu, ani ženám

14.09.2016 - Jaroslav ČechuraTemperamentní lucemburský princ Zikmund dostal z vůle otcovy jako vychovatele humanistu Nicolu Baccariho, jenž vedl dobrodružný, ale také prostopášný život. Dokonce stanul před soudem za pokus o znásilnění. 

Zikmund byl o téměř šest a půl roku mladší než jeho nevlastní bratr Václav IV. Je až neuvěřitelné, o jak rozdílné povahy se jednalo! Václav jako vladař se nejraději ukrýval na svých loveckých hrádcích, obklopen skupinou poloplebejských nižších šlechticů, příhodně nazývaných „královi milci“. Víno teklo proudem, zábava byla mnohdy krajně nevázaná, včetně sexuálních dobrodružství.

Odolnost nade vše

Zikmund byl naopak pravý Lucemburk, stále v sedle, brázdil Evropu křížem krážem, přičemž se ovšem nevyhýbal ani vínu, ani ženám. A v konfrontaci s nevídanou krizí zejména soudobé církve rozhodně nebyl žádným donem Quijotem de la Mancha, ale naopak vpravdě znamenitým pragmatikem.

Přesto měli oba nevlastní královští bratři něco společného: nebyli zchoulostivělí, nevyhýbali se zimě a chladu, dokonce svorně nedbali rady lékaře, aby nechodili v zimě ven s nepokrytou hlavou a obnaženým hrdlem a aby nosili rukavice a teplé boty. Dokonce se rádi i v zimě koupali.

TIP: Nevěsta pro Lucemburka: Sňatek s Marií z Anjou zajistil Zikmundovi uherský trůn

Zikmundovi bylo dokonce opakovaně doporučováno, aby zachovával určité kroky při mytí hlavy, protože měl stále rýmu a byl nachlazený: „Hlavně je třeba dbát na to, aby po umytí vlasů až do jejich usušení mělo Jeho Veličenstvo hlavu v teple… Nikdy si ji nemyjte, aniž byste do vody přidali víno. Přilijte do vody půl žejdlíku vína, a budete vařit spolu s květy heřmánku a mátou.“ Tak radil oběma urozeným mužům jejich osobní lékař Albík z Uničova. Ostatně i dnes se doporučuje splachovat vlasy po umytí vodou s octem, což patrně může mít velmi podobný účinek.


Další články v sekci