Vždy připraveni: Branné cvičení pionýrů v Leningradu

04.12.2021 - redakce 100+1

<p><em>„Ať planou naše ohně v modravé noci, jsme pionýři – děti pracujících, přichází naše nejlepší léta, a heslem pionýrů je ‚Buď vždy připraven!‘“</em> Píseň sovětských pionýrů, 1922.</p>

„Ať planou naše ohně v modravé noci, jsme pionýři – děti pracujících, přichází naše nejlepší léta, a heslem pionýrů je ‚Buď vždy připraven!‘“ Píseň sovětských pionýrů, 1922.


Reklama

Rok po pořízení tohoto snímku byl jeho autor Viktor Bulla buď ve vyhnanství, nebo mrtev. Viktor, fotograf stejně jako jeho otec Karl, vystudoval své řemeslo v Německu a převzal pak otcovu živnost. Za rusko-japonské války pracoval jako fotoreportér Sibiřské záložní brigády a spolu s bratrem začal točit dokumentární filmy.

Revoluci roku 1917 dokumentoval Viktor ve filmu i fotografiích a stal se oficiálním portrétním fotografem sovětské komunistické strany; fotil Lenina, Stalina a další předáky. Na konci třicátých let byl však jedním zaměstnancem rodinné firmy označen jako „nepřítel lidu“. Byl donucen přiznat se ke špionáži a odeslán do vyhnanství, uvězněn, nebo možná přímo zastřelen.

TIP: Zvůle komunistického režimu: Jak se v Sovětském svazu vyráběli blázni

Na této fotografii je vidět velké množství dětí – skupinu pionýrů – demonstrujících v roce 1937 svou válečnou připravenost pro případ plynového útoku. Pionýři neboli Všesvazová pionýrská organizace Vladimíra Iljiče Lenina byli jedinou sovětskou mládežnickou organizací pro děti mezi deseti a patnácti lety. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907