Vždy připraveni: Branné cvičení pionýrů v Leningradu

04.12.2021 - redakce 100+1

<p><em>„Ať planou naše ohně v modravé noci, jsme pionýři – děti pracujících, přichází naše nejlepší léta, a heslem pionýrů je ‚Buď vždy připraven!‘“</em> Píseň sovětských pionýrů, 1922.</p>

„Ať planou naše ohně v modravé noci, jsme pionýři – děti pracujících, přichází naše nejlepší léta, a heslem pionýrů je ‚Buď vždy připraven!‘“ Píseň sovětských pionýrů, 1922.


Reklama

Rok po pořízení tohoto snímku byl jeho autor Viktor Bulla buď ve vyhnanství, nebo mrtev. Viktor, fotograf stejně jako jeho otec Karl, vystudoval své řemeslo v Německu a převzal pak otcovu živnost. Za rusko-japonské války pracoval jako fotoreportér Sibiřské záložní brigády a spolu s bratrem začal točit dokumentární filmy.

Revoluci roku 1917 dokumentoval Viktor ve filmu i fotografiích a stal se oficiálním portrétním fotografem sovětské komunistické strany; fotil Lenina, Stalina a další předáky. Na konci třicátých let byl však jedním zaměstnancem rodinné firmy označen jako „nepřítel lidu“. Byl donucen přiznat se ke špionáži a odeslán do vyhnanství, uvězněn, nebo možná přímo zastřelen.

TIP: Zvůle komunistického režimu: Jak se v Sovětském svazu vyráběli blázni

Na této fotografii je vidět velké množství dětí – skupinu pionýrů – demonstrujících v roce 1937 svou válečnou připravenost pro případ plynového útoku. Pionýři neboli Všesvazová pionýrská organizace Vladimíra Iljiče Lenina byli jedinou sovětskou mládežnickou organizací pro děti mezi deseti a patnácti lety. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Samička morčáka velkého (Mergus merganser) s mládětem. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jedním z nejmarkantnějších rozdílů mezi životem na vsi a ve městě je množství zeleně. Asi málokoho překvapí, že čím větší plocha vegetace člověk obklopuje, tím zdravější je jeho organismus, a to po stránce fyzické i psychické. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace mladé exoplanety HD 114082 B, obíhající svou mateřskou hvězdu jednou za 110 dnů. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Pruský král Fridrich II. byl největším protivníkem Marie Terezie po celou dobu její vlády. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907