Vzestup Habsburků a pád Osmanů: Byl podepsán Karlovický mír

- redakce 100+1

26 . 1 . 1699

Reklama

Srbské městečko Sremski Karlovci se 26. ledna 1699 stalo svědkem velkolepé události. Dlouhá série válečných konfliktů mezi evropskými státy a mocnou Osmanskou říší spěla ke svému konci. Dříve obávaná Vysoká Porta byla nucena sklopit hlavu před zástupci Svaté ligy a přijmout podmínky Karlovického míru.

Osmané podnikali na evropský kontinent výbojná tažení po několik století. S nástupem novověku se ale jejich touha ovládnout místní území znásobila. V oblasti jihovýchodní Evropy však narazili na zájmy zdejších mocipánů. Hlavní konkurent jim v průběhu doby vyrostl zejména v habsburské monarchii, jejíž panovníci pokládali za svou mocenskou i náboženskou povinnost udržet území pod patronátem křesťanské církve.

TIP: Mírová dohoda v Jasech: Úspěch Ruska a počátek rozkladu Osmanské říše

Největší střet, který se mezi oběma zeměmi rozehrál v letech 1683-1699, se nesl ve znamení habsburského vítězství. Zdrcující porážka Osmanské říše v bitvě u srbské Zenty roku 1697 dala protistraně možnost diktovat přísné mírové podmínky. Přestože vše nasvědčovalo tomu, že se jedná o její definitivní výhru, první polovina 18. století měla korunovaným hlavám rakouského domu ještě ukázat, že se Osmané svých pozic v Evropě nemíní definitivně vzdát.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Černé díry se ukrývaly přímo před očima vědců. Nový výzkum našel způsob, jak je odhalit.

Vesmír

Lidské pozůstatky obětí erupce v domě „Casa del Fabbro“, včetně muže, jehož DNA vědci přečetli.

Věda

Stejně jako ostatní krokodýli, i gaviálové mají speciální smyslové orgány. Jedná se o drobné jamky v šupinách, které pokrývají tělo. Tyto jamky jsou schopny zachytit vibrace nebo změny tlaku vody, což napomáhá při hledání kořisti.

Příroda

Britské tanky postupují vpřed. Velitel stroje často šel před strojem a naváděl řidiče, aby se vyhnul překážkám.

Válka

Jihoamerické pralesy by mohly ukrývat až na čtyři tisíce doposud neznámých rostlinných druhů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907