Wisk spustí testovací provoz autonomního aerotaxi na Novém Zélandu

06.02.2020 - Stanislav Mihulka

Multikoptéra Cora ve službách Wisk Aero se zřejmě stane prvním komerčně provozovaným autonomním aerotaxi planety

<p>První komerční aerotaxi s kolmým startem a přistáním je nadohled.</p>

První komerční aerotaxi s kolmým startem a přistáním je nadohled.


Reklama

Pokud nedojde k neočekávaným problémům, vítězem pomyslného závodu o první komerčně provozované aerotaxi s kolmým startem a přistáním se zřejmě stane společnost Wisk Aero s autonomním aerotaxi Cora. Zástupci této americké společnosti ohlásili, že spustí testovací provoz služby s autonomním aerotaxi na Jižním ostrově Nového Zélandu.

Wisk Aero jsou podporováni leteckým gigantem Boeing a kalifornskou společností Kitty Hawk, která vyvinula autonomní letoun Cora. Jde o 2místnou multikoptéru s elektrickým pohonem, která je vybavená celkem 13 vrtulemi. 12 menších rotorů obstarává kolmé starty a přistání, zatímco jeden větší tlačný rotor, umístěný v zadní části letounu, má na starost horizontální let Cory.

Během experimentálních letů Cora létala maximální rychlostí 160 kilometrů za hodinu, v maximální výšce 460 metrů a na jedno nabití baterií uletěla cca 40 kilometrů. Tyto parametry se ale mají podle vývojářů ještě zlepšovat. Provoz letounu by měl být tišší než u helikoptéry.

TIP: Nový elektrický letoun společnosti Kitty Hawk je tišší než myčka na nádobí

Nadcházející testovací provoz společnosti Wisk je součástí programu novozélandské vlády, jehož cílem je lákat nadějné tvůrce letounů a kosmických technologií k využívání Nového Zélandu jako atraktivního zkušebního polygonu. Testovacího provozu by se měli zúčastnit i skuteční pasažéři. Bezpečnost letounu zajišťují tři nezávislé počítače pro řízení letu a pro případ totálního selhání padák, který ale podobně jako v jiných případech funguje jen ve výškách nad 30 metrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wisk Aero

  • Zdroj fotografií: Wisk Aero LLC

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jedna z mumií nalezených u stratovulkánu Llullaillaco na argentinsko-chilských hranicích.

Věda

Korunní princ Vilém Oranžský (1840–1879) byl bystrý a inteligentní chlapec. Byl vychováván v přísném viktoriánském duchu, což pro něj ale znamenalo pohromu.

Historie
Reklama

Snímek pořízený zařízením Extreme Ultraviolet Imager z letošního března ukazuje Slunce na vlnové délce 17 nanometrů. Jedná se o vlnovou délku, kterou vydává plyn o teplotě kolem jednoho milionu stupňů.

Vesmír

Ralská pahorkatina a její nejvyšší vrchol – hora Ralsko (696 m). (foto: Wikimedia Commons, Mirek256CC BY-SA 3.0)

Příroda

Malý Barrett se svou objednávkou cheeseburgerů.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907